Ślub w nadszybiu? Zabytkowa kopalnia zaprasza narzeczonych

1667567236 slub rybnik matprasowe

fot: Zabytkowa Kopalnia Ignacy

W murach dawnej kopalni można zorganizować ślub cywilny

fot: Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Po rewitalizacji Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zaprasza nie tylko turystów, ale i narzeczonych. W murach dawnej kopalni można zorganizować również ślub cywilny.

Jak wskazują przedstawiciele rybnickiego magistratu, organizując ślub w Zabytkowej Kopalni Ignacy w pierwszej kolejności należy załatwić formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego w Rybniku – gdzie należy ustalić termin na zawarcie małżeństwa w plenerze. Opłata dodatkowa za udzielenie takiego ślubu jest stała i ustalona rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie opłaty dodatkowej za przyjęcie oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego i wynosi 1000 zł.

Dodatkowo nupturienci zobowiązani są również do uiszczenia opłaty skarbowej za sporządzenie aktu małżeństwa w wysokości 84 zł. Po wstępnym potwierdzeniu terminu przez Urząd Stanu Cywilnego w Rybniku, należy skontaktować się z Zabytkową Kopalnią w Rybniku, by sprawdzić dostępność budynku nadszybia Szybu Kościuszko.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku zlokalizowana w dzielnicy Niewiadom, na terenie dawnej kopalni „Ignacy” (wcześniej „Kopalni Hoym”), jest instytucją kultury miasta Rybnika. Tutejszy zakład wydobywczy działał nieprzerwanie od 1792 roku i został zamknięty w roku 1995. Po kilkuletnim procesie rewitalizacji zyskał drugie życie. Dziś cieszy oko pasjonatów dziedzictwa przemysłowego i może być wyjątkową przestrzenią dla organizacji ceremonii ślubu cywilnego. Parom udostępniamy industrialną przestrzeń nadszybia Szybu Kościuszko. Budynek został zaadaptowany na potrzeby imprez kulturalnych i wydarzeń komercyjnych. Posiada system nagłośnienia oraz wyposażenie niezbędne do przeprowadzenia ceremonii. Pojemność do 100 osób.

Jak wynika z oferty Zabytkowej Kopalni Ignacy opcja podstawowa, czyli zawarcie związku małżeńskiego w industrialnym wnętrzu nadszybia Szybu Kościuszko wraz z toastem (czas do 1 godziny), to koszt 400 zł brutto. Opcja rozszerzona kosztuje 500 zł brutt i obejmuje zawarcie związku małżeńskiego w industrialnym wnętrzu nadszybia Szybu Kościuszko wraz z toastem oraz sesję zdjęciową na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy (czas do 3 godzin). Istnieje również możliwość wykupienia samej sesji zdjęciowej. Koszt to 200 zł brutto (czas do 2 godzin).

W trakcie sesji udostępniany jest budynek nadszybia Szybu Kościuszko, maszynownia z ponad stuletnią maszyną parową wraz z industrialnymi podziemiami maszynowni, maszynownia Szybu Głowacki, wieża widokowa oraz teren zewnętrzny kopalni. Cena nie zawiera usług fotograficznych, a jedynie udostępnienie wnętrz Zabytkowej Kopalni Ignacy pod wykonanie sesji zdjęciowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.