Słowacja: Ratownicy odnaleźli większość ofiar wybuchu w kopalniHandlová\"

Ratownicy odnaleźli ciała dziewiętnastu spośród  20 górników, którzy zginęli w poniedziałkowym wybuchu w głębinowej kopalni węgla brunatnego w mieście Handlova w środkowej Słowacji. O godzinie 8. rano w środę na Słowacji rozpoczęła się dwunastogodzinna oficjalna żałoba.

 - Na miejscu katastrofy panowały warunki nie dające szans na przeżycie. Szczególnie wysokie stężenie CO, wysoka temperatura i niska zawartość tlenu. Jest wysoce prawdopodobne, że wszyscy zginęli bezpośrednio po wybuchu – ocenił po całym dniu akcji ratowniczej minister gospodarki Lubomir Jahnátek.

Przed północą pierwszego dnia akcji ratownicy odnaleźli zwłoki sześciu górników. W kolejnych godzinach znajdowali następnych.

Zwłoki zostaną poddane badaniom sądowo-lekarskim i analizie DNA, bowiem ich identyfikacja na podstawie wyglądu zewnętrznego jest niemożliwa.

Rodzinom ofiar pomagają lekarze i psycholodzy. Rząd przyznał im we wtorek po 800 euro zapomogi.

Na Słowacji ogłoszono żałobę, w Handlowej i okolicy odwołane zostały bezterminowo wszystkie imprezy kulturalne i sportowe. Ludzie czuwają i palą świece pod pomnikiem górnika przed centrum handlowym Relax. Burmistrz wezwał mieszkańców do zapalania zniczy codziennie, aż do wydobycia ostatniej z ofiar.

W niedzielę 16 sierpnia w katolickim kościele św. Katarzyny w Handlowej biskup diecezji bańskobystrzyckiej Rudolf Baláž odprawi żałobną mszę św. w intencji zabitych górników.

Przypomnijmy, że tragedię w miasteczku Handlová, (które sposobiło się właśnie do obchodów stulecia górnictwa) zapoczątkował pożar we wschodnim szybie kopalni, gdzie w czerwcu zakończono wydobycie węgla (lokalne pożary gaszono tam już od piątku). O 9.30 dziewięciu górników wspomogły dwa zastępy strażaków (11 ludzi) z głównej stacji ratownictwa w Prievidzy. Pół godziny później nastąpił wybuch 330 m pod ziemią. Szyb i pobliskie chodniki zawaliły się.

Kopalnia węgla brunatnego w Handlowej w środkowej Słowacji zatrudnia 500 górników i wydobywa rocznie ponad 2 mln ton tego surowca.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie system alarmowy na telefon w przypadku zagrożenia? Minister jest na "tak"

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski opowiada się za wprowadzeniem systemu alarmowego na telefon w przypadku zagrożenia. Chodzi o system Cell Broadcast, który jest wykorzystywany m.in. na Ukrainie. Jak mówił w środę minister, MSWiA w tym kierunku powinno działać, a resort cyfryzacji będzie pomagał.

Historyczny krok w polskiej energetyce. Rozpoczynają się prace przy budowie elektrowni jądrowej

Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej oficjalnie wkroczyła w kolejny etap. Generalny wykonawca – Bechtel – przejął w środę, 5 sierpnia 2026 r., od Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ) zarządzanie terenem inwestycji w gminie Choczewo. Jednocześnie ruszają szeroko zakrojone prace ziemne, które zrealizuje Budimex SA, jedna z największych firm budowlanych w kraju. To wyraźny sygnał, że projekt przechodzi z fazy przygotowań do realnych działań w terenie.

Greenpeace Polska chce uczestniczyć w obronie zakazu importu rosyjskiego gazu przed TSUE

Fundacja Greenpeace Polska złożyła wniosek o dołączenie do postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w którym należąca do Gazpromu spółka Nord Stream 2 AG zaskarżyła unijny zakaz importu rosyjskiego gazu - podała organizacja.

Bytom kończy kluczową inwestycję drogową w dzielnicy Miechowice

W bytomskiej dzielnicy Miechowice kończy się jedna z najważniejszych inwestycji drogowych ostatnich miesięcy – informują w bytomskim magistracie. Na ul. Nickla położono już ostatnią warstwę asfaltu, gotowe są chodniki i miejsca postojowe, a wzdłuż ulicy zakwitły róże. Intensywne prace trwają jeszcze przy ul. Relaksowej.