Śląskie: w połowie maja pilotaż drugiej edycji programu Smog stop

fot: Andrzej Bęben/ARC

Specjaliści WFOŚiGW diagnozują, że w skali całego regionu problem niskiej emisji wiąże się m.in. z potrzebą wymiany ok. 700 tys. starych pieców

fot: Andrzej Bęben/ARC

15 maja br. rozpocznie się nabór wniosków do drugiej edycji pilotażowego programu dotacji do inwestycji ograniczających tzw. niską emisję "Smog stop". Dzięki ponad 4 mln zł dotacji powinno m.in. zniknąć 750 starych kotłów zwanych "kopciuchami".

Przedsięwzięcie kierowane do osób fizycznych - właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych - koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW). Pierwszy nabór do pilotażu trwał od 11 do 22 lipca ub. roku. Mieszkańcy złożyli wówczas ponad 1,5 tys. wniosków.

Wobec znacznego zainteresowania zarząd katowickiego WFOŚiGW przygotował kolejny nabór. Jak poinformował PAP w piątek prezes funduszu Andrzej Pilot, wnioski przyjmowane będą od 15 do 26 maja 2017 r. Można będzie je składać w siedzibie WFOŚiGW lub przesyłać pocztą. Przed rozpoczęciem naboru w siedzibie funduszu uruchomiony zostanie punkt konsultacyjny.

Specjaliści WFOŚiGW diagnozują, że w skali całego regionu problem niskiej emisji wiąże się m.in. z potrzebą wymiany ok. 700 tys. starych pieców. W ostatnich latach problem udało się już znacznie nagłośnić. W piątek specjalną tzw. uchwałę antysmogową dla woj. śląskiego uchwalił regionalny sejmik.

Uchwała zakazuje od 1 września br. palenia w woj. śląskim mułami, flotami, mokrym drewnem i węglem brunatnym. Wprowadza nakaz stosowania przy wymianie lub budowie nowych instalacji tylko urządzeń piątej klasy lub lepszych. Dla dotychczasowych instalacji niższej klasy ustanawia terminy ich wymiany, rozłożone - w zależności od ich wieku lub klasy emisji - od początku 2022 r. do początku 2028 r.

Wraz z trwającą w ostatnich miesiącach w regionie dyskusją nad założeniami uchwały, specjaliści WFOŚiGW odbierali liczne telefony z pytaniami o możliwość uzyskania dotacji, jakie fundusz rozdysponowywał w ub. roku wśród osób indywidualnych. To dlatego przygotowano drugą edycję programu "Smog stop", która odbędzie się według zasad ubiegłorocznej.

Otrzymane z pilotażu dofinansowanie może więc trafiać m.in. na wymianę starych instalacji grzewczych i kotłów, które mogą być zastępowane m.in. pompami ciepła, kotłami opalanymi gazem lub biomasą albo kotłami opalanymi węglem (ekogroszkiem spalanym w kotłach nowej generacji o wysokiej sprawności energetycznej).

Oprócz wymiany pieców, mieszkańcy woj. śląskiego mogą starać się o dotacje m.in. na docieplanie ścian, stropów, wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz na budowę instalacji solarnych. Dofinansowanie może sięgnąć 25 proc. kosztów inwestycji (z dodatkowo określonymi limitami kwotowymi) w przypadku modernizacji źródła ciepła, a 15 proc. w pozostałych przypadkach

Według wcześniejszych danych, do pierwszej edycji pilotażu spłynęło 1546 wniosków: najwięcej złożyli mieszkańcy powiatów raciborskiego (126), rybnickiego (wraz z miastem Rybnik - 112) oraz pszczyńskiego (106), a spośród miast: Katowic (81), Tych i Pszczyny (po 73), Gliwic (60) i Rybnika (54). Wsparcie finansowe uzyskało 750 wnioskodawców na łączną kwotę 4,2 mln zł.

W ciągu ostatnich 13 lat udzielone przez katowicki WFOŚiGW dofinansowania na zadania z zakresu ochrony atmosfery miały łączną wartość ok. 2,45 mld zł. W tym roku fundusz przeznaczy na wsparcie osób prawnych w tym zakresie 245 mln zł w formie pożyczek, 15 mln w formie dotacji i 46 mln zł na umorzenia pożyczek.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.