Śląskie: Stabilizuje się sytuacja epidemiczna w kopalniach

1586342251 halemba pgg 3

fot: PGG

Polska Grupa Górnicza to ok. 42 tys. pracowników. Koronawirusa stwierdzono dotychczas u 1891 zatrudnionych

fot: PGG

Wyniki zakończonych w ostatnich dniach badań przesiewowych wśród górników wskazują na ustabilizowanie sytuacji epidemicznej w kopalniach - potwierdzają dane spółek węglowych. W czwartek poinformowano łącznie o 38 nowych przypadkach SARS-CoV-2, przybyło też 46 ozdrowieńców.

Najnowsze dane spółek węglowych zawierają już wyniki wtorkowych badań przesiewowych w kopalni Chwałowice (potwierdzono tam 17 przypadków na 857 testów) i Silesia (4 nowe przypadki na 387 badanych górników). Była to ostatnia tura prowadzonych w minionych tygodniach masowych badań przesiewowych. Na razie nie ma informacji o tym, by testowana miała być załoga kolejnych kopalń.

W czwartek spółki węglowe poinformowały łącznie o 38 nowych zachorowaniach - 28 w Polskiej Grupie Górniczej, 6 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i 4 w prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. Wyzdrowiało kolejnych 46 osób - 26 w PGG, 7 w JSW i 13 w Silesii.

Jak wynika z przekazanych w czwartek PAP statystyk, z wirusem SARS-CoV-2 zmaga się obecnie 1253 górników (8 mniej niż w środę) z trzech spółek węglowych: 986 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, 169 górników z kopalni Silesia i 98 pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Obecnie - jak podała PGG - w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej zakażonych jest łącznie 500 osób, w Chwałowicach 254, a w kopalni Marcel w Radlinie 49.

Od minionej soboty Ruda Śląska, Rybnik i powiat rybnicki, a także powiat wodzisławski, gdzie znajduje się kopalnia Marcel, oraz powiat pszczyński, są objęte tzw. czerwoną strefą epidemiczną. Oznacza to wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązku noszenia maseczek także na zewnętrz.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 3060 pracowników, z których 2074 (blisko 67,8 proc.) wyzdrowiało - w czwartek poinformowano o kolejnych 26 ozdrowieńcach. Choruje 986 pracowników, a 1140 jest w kwarantannie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej w czwartek przybyło 6 nowych przypadków zakażenia - 4 w kopalni Borynia oraz 2 w kopalni Pniówek. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4099 osób, a wyzdrowiało 4001 (97,6 proc.) - w czwartek przybyło 7 ozdrowieńców. 47 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 98 górników.

W kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do czwartku zanotowano 296 przypadków SARS-CoV-2 - od środy, w efekcie badań przesiewowych, przybyły 4 nowe zachorowania. Wyzdrowiało 127 osób (42,9 proc.) - od środy przybyło 13 ozdrowieńców, a nadal choruje 169 osób. 56 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie.

Łącznie, według czwartkowych danych spółek węglowych, od początku epidemii koronawirusem zakaziło się 8 tys. 45 górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało 6 tys. 792 pracowników kopalń, czyli ponad 84,4 proc. wszystkich zakażonych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.