Śląskie: Nowe budynki przyłączane do sieci ciepłowniczej

1624445524 elektrocieplownia tauron

fot: Tauron Ciepło

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach

fot: Tauron Ciepło

Jeszcze w tym roku Tauron przyłączy do sieci ciepłowniczej 78 nowych budynków mieszkalnych i biurowych w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej. Na 2022 r. zaplanowane jest przyłączenie kolejnych 76 nowopowstających inwestycji – poinformowały służby prasowe spółki.

- Ciepło sieciowe jest coraz częściej tzw. pierwszym wyborem jeśli chodzi o sposób ogrzewania nowych budynków w mieście. Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach, to nowoczesny sposób ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny oraz dostawę ciepłej wody bez względu na porę roku – mówi prezes zarządu Tauron Ciepło Jacek Uhryn.

W najbliższych miesiącach do odbiorców ciepła sieciowego Taurona dołączą miedzy innymi kompleks usługowy „Stary Dworzec” w Katowicach (ul. Dworcowa 8), kompleks biurowo-usługowy „Global Office Park” przy ulicy Mickiewicza, a także budynek przy ulicy Warszawskiej 7 (dawna siedziba Banku PKO). Dodatkowo w 2021 r. zakończone zostaną prace związane z przyłączeniem ciepła do budynków nowych osiedli mieszkaniowych w Katowicach – przy ulicach Bytkowskiej, Barbary, Ceglanej, Sikorskiego i Johna Baildona. Ogrzewanie sieciowe uzyskają też budynki nowego osiedla przy ulicy Słonecznej oraz Domino Park w Siemianowicach Śląskich. W tym roku zaplanowano również zakończenie prac przyłączeniowych dla drugiego biurowca KTW przy ulicy Roździeńskiego w Katowicach.

Łącznie do 2026 r. sieć ciepłownicza Tauron Ciepło zostanie rozbudowana o blisko 122 MWt. Liczba ta ma związek ze znacznym ożywieniem na rynku budowlanym oraz rosnącą świadomością ekologiczną inwestorów. Ciepło sieciowe jest nie tylko najwygodniejszym sposobem ogrzewania nieruchomości, charakteryzuje się także wysoką sprawnością.

- W najbliższych latach, planujemy przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MW ciepła rocznie. Chcemy aby około 20 proc. przyłączeń stanowiły budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu, czyli takie, w których dotychczas funkcjonowało ogrzewanie węglowe– dodaje prezes Tauron Ciepło.

Niezależnie od tego, w ramach programu walki z niską emisją, Spółka realizuje przyłączenia istniejących nieruchomości. Zgodnie z zawartymi umowami, w najbliższych latach przewidziano przyłączenie do sieci ciepłowniczej Tauron Ciepło 184 budynków na terenie całej aglomeracji.

Tylko w Katowicach do końca bieżącego roku przyłączonych zostanie 16 nieruchomości mieszkalnych wielorodzinnych, a kolejnych 40 uzyska ogrzewanie sieciowe w 2022 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.