Śląskie: Mieszkańcy wspólnot i spółdzielni mogą już się cieszyć ciepłymi grzejnikami

fot: Maciej Dorosiński

W Polsce w 2019 r. problemy z odpowiednim ogrzaniem domu miało 4,2 proc. mieszkańców

fot: Maciej Dorosiński

Prawie 800 tys. mieszkańców aglomeracji śląsko-dąbrowskiej może już korzystać z ciepła sieciowego - poinformowały służby prasowe Tauron Polska Energia. Spółka uruchomiła usługę na prośbę wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w regionie.

– Tauron dba o mieszkańców regionu. Jesteśmy w pełni gotowi na rozpoczęcie sezonu grzewczego. Uruchomiliśmy już dostawy ciepła do kolejnych budynków w Katowicach, Świętochłowicach, Chorzowie, Siemianowicach, w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Segment ciepłowniczy stanowi ważny element naszego biznesu – mówi Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia.

Spadek temperatury powietrza we wrześniu, jak co roku, powoduje napływ wniosków o uruchomienie dostaw ciepła.

– Sezon grzewczy jest pojęciem umownym, trwa tak długo, jak życzą sobie tego nasi klienci, nie ustalamy żadnego konkretnego terminu rozpoczęcia lub zakończenia sezonu grzewczego. Nasi odbiorcy sami decydują, kiedy ogrzewanie zostanie włączone lub wyłączone, składając indywidualnie wnioski – wyjaśnia Sławomir Gibała, wiceprezes zarządu Tauron Ciepło. 

– W okresie przejściowym, na początku jesieni, kiedy temperatury zewnętrzne są jeszcze zmienne, dostawy ciepła do mieszkań reguluje automatyka pogodowa, która umożliwia włączenie i wyłączenie dostaw do budynku w zależności od temperatury zewnętrznej. Dlatego nie należy się obawiać, że wniosek zostanie złożony za wcześnie – dodaje wiceprezes.

W Tauron Ciepło zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu.

W poprzednim sezonie grzewczym 2020/2021 w elektrociepłowniach Grupy wyprodukowano łącznie około 12 mln GJ (gigadżuli) ciepła. Z ciepła sieciowego dostarczanego przez Tauron korzysta ponad 800 tys. mieszkańców, przede wszystkim metropolii śląsko-dąbrowskiej, a także np. części województwa małopolskiego oraz Stalowej Woli.

Miniona zima była wyjątkowo surowa, do końca kwietnia 2021 średnia temperatura sezonu grzewczego wynosiła 3,9 st. C, podczas gdy w analogicznym okresie w roku 2020 było to 6 st C. Podobne do ubiegłego sezonu 2020/2021 poziomy temperatur odnotowano ostatnio w latach 2010-2011.

Ciepło sieciowe jest ważnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach, jako nowoczesny sposób ogrzewania, który w bezpieczny i bezobsługowy sposób zapewnia komfort cieplny oraz dostawę ciepłej wody bez względu na porę roku. Ciepło sieciowe jest również coraz częściej tzw. pierwszym wyborem jeśli chodzi o sposób ogrzewania nowych budynków w mieście.

Łącznie do 2026 r. Tauron Ciepło planuje przyłączyć do sieci ciepłowniczej średnio około 45 MWt ciepła rocznie. Na dziś zgodnie z zawartymi umowami, przewidziano przyłączenie do sieci ciepłowniczej spółki ponad 200 budynków (137 MWt) – w najbliższych latach.

Ogrzewanie sieciowe jest jednym z najbardziej ekologicznych rozwiązań ogrzewania budynków wielorodzinnych w mieście. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w zaawansowanych technologicznie elektrofiltrach, których sprawność w Tauron Ciepło wynosi aż 99,9 proc.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.