Śląskie firmy otrzymały 76 mln euro z Unii Europejskiej

Pomoc unijna ma być łatwiej dostępna. Preferowane będą projekty innowacyjne i wdrożeniowe. Mówiono o tym podczas konferencji „Śląskie przedsiębiorstwa z perspektywy piątej rocznicy akcesji Polski do UE”.

– Małe i średnie przedsiębiorstwa są obecnie najbardziej stabilnym elementem rynku. W dużej mierze ich zasługą jest to, że we wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego zajmujemy czołową pozycję. Do unijnych konkursów zgłoszono 6 tysięcy projektów — zapewniał Bogusław Śmigielski, marszałek województwa śląskiego.

W „starych” krajach unijnych blisko 70 proc. miejsc pracy tworzą małe i średnie przedsiębiorstwa. W Polsce ich udział w rynku zatrudnienia jest obecnie 50 –procentowy. Śląska przedsiębiorczość zasługuje na najwyższą ocenę, co najmniej na piątkę. Lata 2004–2006 były dla Polski bardzo dobre. Programy okazały się dobrze przygotowane.

– To nie czarodziejska różdżka ani antidotum. Zabiegając o pomoc trzeba być przygotowanym na różne niespodzianki. Nie każdy może być beneficjentem unijnych programów. W Polsce poziom błędu jest bardzo niski w porównaniu do innych państw. Nie musieliśmy zwracać żadnych kwot, nie podjęto ani jednej zbędnej inwestycji — zapewniała uczestników konferencji Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Konferencja odbywająca się w piątek (15 bm.) w sali Sejmu Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, połączona została z Targami Informacji. W obradach, zorganizowanych przez Górnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego oraz Urzędem Miasta Katowice, uczestniczyli przedstawiciele różnych firm, instytucji i władz terytorialnych. Przedsiębiorcy chcieli wiedzieć, na jakie wsparcie unijne mogą liczyć.

– Pomoc będzie łatwiej dostępna. Dziś w Unii Europejskiej preferowane są projekty innowacyjne oraz wdrożeniowe — podkreślał dr Jan Olbrycht, eurodeputowany.

Katowicka konferencja odbyła się w ramach Europejskiego Tygodnia Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Kampania informacyjna o możliwościach uzyskania wsparcia unijnego na szczeblu europejskim, krajowym i lokalnym ma pomóc przedsiębiorcom uniknąć błędów w opracowywaniu wniosków.
– Należy zwrócić uwagę na trwałość projektów, która będzie podlegała kontroli przez okres pięciu lat od zakończenia ich realizacji. Nie można pieniędzy przeznaczyć na odtworzenie mocy wytwórczych, ani na prowadzenie badań — przestrzegała Bożena Rojewska, prezes GARR SA

W punktach Informacyjnych Instytucji Wdrażających programy UE można uzyskać bezpłatne konsultacje. I to powinien być pierwszy krok do przygotowania dobrego wniosku o wsparcie unijne. Niestety, biurokracja także ta unijna, jest jak hydra. Procedury przygotowania i składania wniosków zostały uproszczone, ale to nie znaczy, że wszystko idzie jak po maśle. Przedsiębiorcy mają możliwość pozyskiwania środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Europejskiego Funduszu Społecznego dla Śląska, a także Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Programy Operacyjne na lata 2007 – 2013.

Czytaj też:
UE pobudziła śląską przedsiębiorczość

Konferencja GARR: \"Śląska przedsiębiorczość na piątkę\"

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polscy przewoźnicy zdominowali drogowy transport towarów w UE

Przewoźnicy z Polski odpowiadają za ponad 20 proc. drogowego transportu towarów w krajach Unii Europejskiej – wynika z danych Eurostatu opublikowanych w piątek, 31 lipca 2026 r. Przewożą najwięcej w całej UE.

Polska idzie po suwerenność amunicyjną. PGZ podsumowuje pierwszy rok budowy trzech fabryk 155 mm

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) zamknęła pierwszy rok realizacji strategicznego programu budowy trzech fabryk amunicji artyleryjskiej 155 mm. Przedstawiono postępy inwestycji w czterech spółkach domeny amunicyjnej oraz harmonogram osiągnięcia pełnej suwerenności produkcyjnej do końca 2028 roku.

Kolejny etap strategicznej modernizacji huty

Oddział ArcelorMittal Poland w Krakowie wchodzi w kolejny etap strategicznej modernizacji. Po wyłączeniu części instalacji produkcyjnych spółka pracuje nad tym, by zwiększyć efektywność logistyki i transportu. Jednym z kluczowych elementów tych zmian jest przebudowa infrastruktury kolejowej, która odgrywa fundamentalną rolę w logistyce wsadu dla walcowni gorącej i walcowni zimnej. 

1616666255 1615887806 stacje energi

Europejczycy chętniej kupują auta na prąd

W Europie sprzedaż samochodów elektrycznych rośnie i jest już większa niż benzynowych. W Polsce elektryki sprzedają się w tym roku słabiej z powodu braku dopłat - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej".