Śląskie: ekolodzy promują energooszczędne budownictwo

Promocja budownictwa energooszczędnego jest celem zainagurowanej w piątek w Katowicach kampanii pod hasłem "Ubierz swój dom". Kampania wspiera również projekt NFOŚiGW ws. dopłat do energooszczędnych domów - poinformowała w piątek (18 października) Fundacja Ekologiczna "Arka".

"Arka" zaplanowała liczne happeningi, konkursy, wystawy oraz warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

- W trakcie kampanii w różnych miastach kraju będziemy wspólnie z młodzieżą szkolną budować domki promujące stosowanie energooszczędnych rozwiązań, które można zastosować w dom" - powiedział w piątek w Katowicach prezes fundacji Wojciech Owczarz.

Dorośli będą mieli okazję skorzystać z programów komputerowych, które pomogą im sprawdzić, czy potrafią oszczędzać np. energię elektryczną.

- W naszych domach jest coraz więcej urządzeń elektronicznych, a wirtualny kalkulator pokaże dorosłym m.in., ile prądu pobiera ładowarka telefonu komórkowego, którą często zapominamy odłączyć, mimo iż aparat jest naładowany. Tą kampanią chcemy między innymi uświadomić wszystkim, że musimy nauczyć się oszczędzać, bo w przyszłości domy energooszczędne będą bardziej pożądane na rynku - dodaje Owczarz.

W ramach kampanii "Ubierz swój dom" zainteresowani mogą skorzystać z interaktywnego poradnika pt. "Energooszczędni". Zawiera on porady jak oszczędzać energię i pieniądze kupując, budując lub remontując dom. Poradnik jest już dostępny na stronie internetowej - http://eko.org.pl/energia/.

Kampania wspiera również projekt dopłat do energooszczędnych domów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do 2018 roku Fundusz ma przeznaczyć na dopłaty łącznie 300 mln zł. Środki te mają pozwolić na realizację ok. 12 tys. domów jednorodzinnych i mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Dopłaty mają związek z dyrektywę unijną, która zakłada, by od początku 2021 roku wszystkie nowo powstające budynki były obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.

Kampanię dofinansowano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Partnerem strategicznym jest Fundacja EkoRozwoju.

Kolejne happeningi odbędą się m.in. w Warszawie, Białymstoku i Lublinie. Kampania potrwa do września przyszłego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.