Śląskie: 3 mln zł na energooszczędne domy

fot: ARC

Oto jedna z wyróżnionych technologii

fot: ARC

W najbliższych dwóch latach Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozwinie uruchomiony po raz pierwszy w 2011 r. program wsparcia budowy niskoenergetycznych domów. Fundusz przeznaczył na ten cel 3 mln zł.

Obecnie trwa przetarg zmierzający do wyłonienia banku, który zajmie się obsługą nowej, dwuletniej linii kredytowej pod nazwą "Dom energetyczny", uruchamianej ze środków funduszu w latach 2013 i 2014. Dotychczas, w ramach pilotażowego programu, przedsięwzięcie obsługiwał Bank Ochrony Środowiska.

Katowicki Fundusz był pierwszą w Polsce instytucją, która uruchomiła pilotażową bankową linię kredytową na takie cele, finansowaną ze środków publicznych. W ramach projektu, za pomocą niskooprocentowanych kredytów, dofinansowywano koszty budowy obiektów o małym zapotrzebowaniu na energię cieplną. Na wsparcie przeznaczono 2 mln zł; w nowym programie o połowę więcej.

Jak powiedział rzecznik WFOŚiGW Piotr Biernat, pilotażowy program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, choć nie wszyscy chętni byli w stanie ostatecznie z niego skorzystać. Podpisano umowy z piętnastoma podmiotami, wykorzystując pulę dostępnych środków niemal w 80 proc. W nowym programie zmieniono nieco zasady, by łatwiej było o kredyt.

Dofinansowane uzyskają obiekty, których zapotrzebowanie na energię końcową będzie niższe od 50 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie (w domu budowanym tradycyjną metodą ten wskaźnik to ok. 120 kilowatogodzin energii na metr kw. rocznie), ale z wyłączeniem energii na przygotowanie ciepłej wody. Okres spłaty wydłużono do 13 lat. Maksymalną wielkość kredytu określono na 200 tys. zł. Powiększono też katalog urządzeń, których zakup może uzyskać dofinansowanie.

Pieniądze z kredytu można przeznaczyć np. na zakup i montaż urządzeń niekonwencjonalnych: źródeł ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne), wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wymiennika gruntowego, a także dla instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech już teraz ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.

W Polsce uchwalona w 2011 r. ustawa o efektywności energetycznej przewiduje wzorcową rolę sektora publicznego w podnoszeniu efektywności energetycznej, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym, szczególnie wśród instytucji użyteczności publicznej. Przybywa także prywatnych osób zaangażowanych w budowanie domów oszczędzających energię, a tym samym chroniących środowisko.

Poprawa efektywności energetycznej należy do priorytetów katowickiego Funduszu. W Polsce wartość strat związanych z utratą ciepła przy ogrzewaniu mieszkań sięga 10 mld zł rocznie. Stąd potrzeba skupienia się m.in. na eliminowaniu strat ciepła u końcowego odbiorcy, w mieszkaniach i domach.

Z danych WFOŚiGW wynika, że obecnie w Europie budynki tracą średnio ok. 40 proc. wykorzystywanej energii. Jej zużycie z roku na rok rośnie, m.in. w związku z powszechnym korzystaniem z ogrzewania i klimatyzacji. Wymusza to oszczędności. Coraz popularniejsze stają się domy pasywne i energooszczędne, zużywające nawet sześć razy mniej energii od tradycyjnych.(PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie.