Śląski Związek Gmin i Powiatów oczekują instrumentów osłonowych wobec cen energii i paliw

fot: Krystian Krawczyk

Inwestycje są prowadzone na wszystkich poziomach napięć

fot: Krystian Krawczyk

O równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego - zaapelował do rządu w rozesłanym w środę, 8 grudnia, stanowisku Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Obradujące tego dnia zgromadzenie ogólne Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w przyjętym stanowisku wyraziło głębokie zaniepokojenie sytuacją na rynku paliw i energii, a szczególnie wysokimi podwyżkami cen energii elektrycznej i gazu ziemnego oraz brakiem stanowczej interwencji państwa, mającej na celu przeciwdziałanie temu zjawisku.

Jak napisano w stanowisku, jednostki samorządu terytorialnego woj. śląskiego odpowiadają za lokalne bezpieczeństwo energetyczne, jakość życia mieszkańców i prawidłową realizację zadań publicznych. Samorządy lokalne muszą zapewniać dostawę energii elektrycznej i paliw dla całego sektora komunalnego, obejmującego m.in.: placówki oświatowe, placówki ochrony zdrowia, w tym szpitale, jednostki pomocy społecznej czy kultury i sportu.

Związek samorządów przypomina, że koszty związane z zaopatrzeniem w media energetyczne są ważnym elementem w budżetach tych jednostek, a znaczący wzrost cen energii elektrycznej i gazu ziemnego dotknie wszystkie samorządy, co oznaczać będzie ich wielkie obciążenie finansowe, począwszy od 2022 r.

Z rosnącym niepokojem obserwujemy efekty rozstrzygnięć postępowań przetargowych na zakup energii oraz gazu ziemnego w woj. śląskim. Przykładem, choć wcale nie skrajnym, jest tutaj wynik niedawno rozstrzygniętego przetargu ogłoszonego przez grupę zakupową Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (dotyczącego zakupu blisko 1 terawatogodziny energii elektrycznej w ciągu dwóch lat), w którym najniższa oferta przekroczyła o ponad 100 mln zł prognozowaną cenę, co oznacza 66 proc. wzrost ceny w stosunku do aktualnie obowiązującej - napisał ŚZGiP.

W stanowisku zaznaczono, że sytuacja ta dotyczy wszystkich nośników energii, co powoduje realne niebezpieczeństwo dla możliwości zaspokajania potrzeb społeczności lokalnych na dotychczasowym poziomie i stanowi zagrożenie dla działań na rzecz poprawy stanu środowiska, szczególnie w zakresie jakości powietrza. Przełoży się też na pogorszenie jakości życia wszystkich obywateli.

Zgromadzenie Ogólne ŚZGiP, występując w imieniu 143 gmin i powiatów woj. śląskiego oraz wszystkich mieszkańców naszego regionu, wnioskuje o podjęcie w trybie pilnym zdecydowanych i kompleksowych działań mających na celu równoważenie interesów odbiorców paliw i energii oraz przedsiębiorstw energetycznych, poprzez odpowiednio skonstruowane instrumenty osłonowe dla sektora komunalnego - wezwano w przyjętym dokumencie.

Zgromadzenie Ogólne ŚZGiP wskazuje również, że sytuacja występująca na rynku paliw i energii dowodzi nieprzygotowania naszego kraju do procesu transformacji energetycznej, szczególnie do sprawiedliwej transformacji woj. śląskiego - zaakcentowano.

Śląski Związek Gmin i Powiatów zrzesza 143 jednostki samorządu z woj. śląskiego, w tym wszystkie miasta na prawach powiatu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy pierwszego fragmentu autostrady A1 koło Pyrzowic

GDDKiA wybrała wykonawcę naprawy ponadtrzykilometrowego fragmentu autostrady A1 na wysokości miejscowości Dobieszowice (Śląskie). To jedno z najbardziej uszkodzonych miejsc na 16-kilometrowym odcinku Pyrzowice-Piekary Śląskie.

W piątek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,37 zł za litr

W piątek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,55 zł, a oleju napędowego - 6,37 zł. Oznacza to, że względem czwartku cena maksymalna benzyny 95 jest wyższa, natomiast obniżyła się cena diesla i benzyny 98.

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.