Śląski Urząd Marszałkowski zapowiada pakiet działań wspierających przedsiębiorców

fot: Maciej Dorosiński

- W przeciągu paru miesięcy wpompowaliśmy w walkę z niską emisją 300-400 mln zł - powiedział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski

fot: Maciej Dorosiński

Zestaw działań mających służyć w czasie epidemii koronawirusa przedsiębiorcom z województwa śląskiego, o deklarowanej wartości 1 mld zł zapowiedział w poniedziałek urząd marszałkowski regionu.

Jak wynika z wpisu na facebookowym profilu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, opublikowanego w poniedziałek 6 kwietnia br. "śląski pakiet dla gospodarki w znacznej mierze powstał w oparciu o środki unijne zarządzane z poziomu województwa". Pakiet będzie uzupełnieniem działań strony rządowej w ramach tzw. tarczy antykryzysowej - dodano.

- Kryzys związany z pandemią koronawirusa wymusza na nas przewartościowanie regionalnej polityki gospodarczej i skupienie się na wyzwaniach związanych z odbudową potencjału gospodarczego Śląska - ocenił cytowany na Facebooku marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski.

- To szerokie wsparcie finansowe w ramach pożyczek, instrumentów bezzwrotnych, ale także działania wspierające i zmierzające do utrzymania miejsc pracy w regionie. Wierzę, że współpracując jesteśmy w stanie wyjść z kryzysu obronną ręką - dodał Chełstowski, którego na profilu urzędu marszałkowskiego przedstawiono jako "inicjatora powstania programu".

Z zamieszczonych przez biuro prasowe urzędu plansz pod wpisem wynika, że "pakiet został stworzony i jest koordynowany przez departamenty merytoryczne urzędu marszałkowskiego, a także spółki specjalistyczne woj. śląskiego".

Pakiet, zgodnie z załączoną infografiką, ma przewidywać kwoty: 446 mln zł na pożyczki obrotowe i płynnościowe, 323 mln zł na wsparcie pracodawców, 162 mln zł wsparcia bezzwrotnego, 57 mln zł na "działania wspierające" oraz 20 mln zł na "wejścia kapitałowe".

Jak wynika z dalszych informacji, zamieszczonych na stronie dlagospodarki.slaskie.pl, w ramach części pakietu dotyczącego pożyczek "do rozdysponowania jest kwota 446 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na lata 2014-2020. "To efekt zwiększenia dotychczasowej alokacji. Pożyczki dystrybuowane będą przez trzy podmioty: Fundusz Górnośląski, Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych i Bank Pekao S.A." - zapowiedziano.

W ramach puli 323 mln zł na wsparcie pracodawców wyjaśniono, że chodzi o środki z RPO i POWER (programu zarządzanego z poziomu krajowego). Mają to być dofinansowania do wynagrodzeń, dofinansowania szkoleń dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, subsydia do zatrudnienia oraz staży, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej i działania outplacement, a także inne staże, szkolenia i dotacje na otwarcie działalności gospodarczej dla osób młodych.

W części dotyczącej wsparcia bezzwrotnego zapowiedziano nabór wniosków od przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych skutkami pandemii w ramach RPO (z alokacją ok. 76 mln zł). "Środki te zostaną przeznaczone na wsparcie przedsiębiorców z sektora MŚP, w celu utrzymania miejsc pracy zagrożonych likwidacją w wyniku zagrożenia zdrowia publicznego oraz utrzymania ich konkurencyjności" - wyjaśniono.

Wśród "działań wspierających" umieszczono ogłoszone już w marcu br. projekty "Promocja gospodarcza regionu oraz działania związane z tworzeniem przyjaznych warunków do inwestowania i eksportowania", a także "Internacjonalizacja działalności gospodarczej - projekt Inter Silesia" - o łącznej wartości blisko 50 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.