Śląsk: rowerem po Rudzie Śląskiej

fot: Maciej Dorosiński

W Polsce jest ponad 9 tys. km ścieżek rowerowych. Dla porównania u naszych południowych sąsiadów - w Czechach - jest ich ponad 37 tys.

fot: Maciej Dorosiński

Prace nad projektem budowy obwodowej trasy rowerowej w Rudzie Śląskiej nabierają rozpędu! Podpisane zostały umowy na zaprojektowanie oraz wykonanie odcinków ścieżki rowerowej w rejonie ulic Chorzowskiej, Kokota, Wolności oraz Starej. Roboty budowlane rozpoczną się w lipcu tego roku.

Przypomnijmy, że projekt "Budowa obwodowej trasy rowerowej" zgłoszony został w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2015. W jego ramach wybudowana zostanie, licząca 30 km, trasa łącząca wszystkie dzielnice Rudy Śląskiej. Na realizację inwestycji przeznaczono 1 mln zł. - Poruszając się po trasie będziemy mogli szybko dostać się do centrów każdej z dzielnic - mówi Ewa Chmielewska, inicjatorka projektu. - Trasa rowerowa umożliwi także zwiedzanie miasta - podkreśla.

Po wcześniejszym opracowaniu dokumentacji projektowej i jej zatwierdzeniu przez miasto w wakacje rozpoczną się prace na czterech odcinkach o łącznej długości ponad 2 km. Najdłuższa z planowanych, dwukierunkowych ścieżek rowerowych, o długości 630 m, znajdzie się w rejonie ul. Kokota i połączy ul. Partyzantów z ulicą Cynkową. Kolejne ścieżki powstaną wzdłuż ulic Chorzowskiej, Starej oraz Wolności. Pierwsza z nich, o długości około 600 m, przebiegała będzie od budynku Chorzowska nr 2 do skrzyżowania z ulicą Ratowników. Druga, o długości 530 m, połączy ul. Joanny z ul. Pawła, zaś trzecia - najkrótsza, o długości 270 m, poprowadzona będzie od ul. Raciborskiej do ul. Szyb Powietrzny w Rudzie. - Do budowy ścieżek rowerowych wykorzystana zostanie bezfazowa czerwona kostka brukowa, za wyjątkiem ul. Starej, gdzie ścieżka posiadała będzie nawierzchnię tłuczniową stabilizowaną - wyjaśnia Jacek Otrębski z Wydziału Dróg i Mostów. - Zakończenie prac planowane jest na wrzesień tego roku - dodaje.

W najbliższym czasie w ramach projektu przygotowany zostanie także przetarg na zaprojektowanie oraz wykonanie ścieżek rowerowych w ciągu ul. Joanny, w Parku Dworskim przy ul. Parkowej oraz w części ul. Kochłowickiej. - Ostatnim etapem prac nad projektem będzie oznakowanie całej trasy obwodowej - zapowiada Jacek Otrębski.

Stopień zaawansowania prac nad projektem budowy obwodowej trasy rowerowej przedstawiony został uczestnikom marcowego Forum Rowerowego. Podczas spotkania przede wszystkim zwrócono uwagę na problem organizacji ruchu w miejscach, w których rowerzyści zmuszeni bedą poruszać się w zgodzie z ogólnymi zasadami ruchu drogowego. Celem znalezienia jak najlepszych rozwiązań mieszkańcy poproszeni zostali o dzielenie się spostrzeżeniami dotyczącymi miejsc szczególnie skomplikowanych. Swoje uwagi przesyłać można do końca marca na adres drogi@ruda-sl.pl.

Warto dodać, że w tym tygodniu podpisana zostanie umowa na bieżące utrzymanie tras rowerowych w Rudzie Śląskiej. Na tej podstawie, wyłoniony w przetargu wykonawca czuwał będzie m.in. nad odpowiednim stanem technicznym nawierzchni ścieżek i ich oznakowania. W ramach umowy zostaną także obniżone krawężniki na skrzyżowaniach ścieżek rowerowych z ulicami i zjazdami na istniejącej ścieżce przebiegającej wzdłuż ul. Górnośląskiej, od ul. Gwareckiej do ul. Tunkla.

Przebieg tras rowerowych istniejących i planowanych został przedstawiony na stronie www.rudaslaska.geoportal2.pl. Obwodowa trasa rowerowa oznakowana jest nr 1.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.

20 nowych tramwajów do końca sierpnia na śląskich torach

Tramwaje Śląskie dostały 136 mln złotych z KPO. Pozwoli to na zakup 20 nowoczesnych wagonów. 

Niebezpieczne manewry na S1. Co skłania kierowców do zawracania przed tunelami?

Obejście Węgierskiej Górki na drodze ekspresowej S1 to jedna z najbardziej malowniczych tras w Polsce. Są tam imponujące estakady, mosty i tunele. I właśnie przed tunelami na tej trasie część kierowców „głupieje” – zawraca i jedzie pod prąd. Dlaczego tak się zachowują? - Znamy prawdopodobną przyczynę – informują w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

20. Marsz Autonomii z poparciem dla języka śląskiego

W sobotę, 11 lipca, jubileuszowy Marsz Autonomii przejdzie ulicami Katowic.