Śląsk: przywrócić do użytku tereny zdegradowane

fot: Maciej Dorosiński

Głosowanie miało odbyć się w poniedziałek, jednak nie doszło do niego z powodu alarmu bombowego i ewakuacji Urzędu Marszałkowskiego

fot: Maciej Dorosiński

W najbliższy poniedziałek (15 maja) w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się konferencja „Strategia zagospodarowania odpadów wydobywczych na lata 2017-2026 w ramach przedsięwzięcia priorytetowego Kontraktu Terytorialnego województwa śląskiego i przywracania terenów zdegradowanych do użytku społeczno-gospodarczego”.

Dyskusja będzie poświęcona potrzebie przygotowania kompleksowych rozwiązań dla zdegradowanych przez działalność wydobywczą terenów województwa Śląskiego

Konferencję organizuje poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski z Sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, a do udziału zaproszeni zostali m.in. Wojewoda Śląski, przedstawiciele ministerstw energii, środowiska i rozwoju, a także przedsiębiorcy i naukowcy.

Wśród tematów, które mają zostać poruszone na konferencji przewidziano m.in. rolę i znaczenie gospodarki odpadami wydobywczymi z kopalń węgla kamiennego oraz przywracanie terenów górniczych zdegradowanych do użytku społeczno-gospodarczego, które ma przedstawić minister energii Krzysztof Tchórzewski. Wiceminister Grzegorz Tobiszowski ma z kolei omówić założenia i cele programu górnictwa węgla kamiennego na lata 2017-2030, a Jerzy Kwieciński – sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju poruszy tematykę barier prawnych dotyczących rekultywacji i rewitalizacji terenów zdegradowanych.

Konferencja, którą patronatem objęli minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek rozpocznie się o godz. 10 w Sali Marmurowej, a zakończy 6 godzin później.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

1541878885 solitaire rury zat finska nord stream 2

Podejrzany o wysadzenie Nord Streamu zatrzymany w Chorwacji. Wcześniej polski sąd odmówił wydania go Niemcom

Jak informują niemieckie media Wołodymyra Żurawlowa, obywatela Ukrainy podejrzanego przez prokuraturę Niemiec o udział w wysadzeniu gazociągów Nord Stream, zatrzymano w Chorwacji podczas zdjęć do thrillera "Snake Island" inspirowanego tym zdarzeniem.

Budżet Obywatelski Katowic 2026. Mieszkańcy wybiorą spośród 214 projektów

Zakończyła się merytoryczna ocena projektów zgłoszonych do XIII edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Pozytywnie zweryfikowano 214 z 268 propozycji, czyli blisko 80 proc. zgłoszonych zadań. Głosowanie mieszkańców odbędzie się od 10 do 23 września 2026 roku.