Śląsk: dotacje na transport i efektywność

fot: Maciej Dorosiński

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać od 1 stycznia 2018 r. Organizacja - mocą ustawy przygotowanej specjalnie dla tego regionu - zrzesza 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego, zamieszkałych przez blisko 2,3 mln osób

fot: Maciej Dorosiński

Podział 295 mln zł dofinansowania z unijnych środków do 95 wybranych ekologicznych inwestycji z centralnej części woj. śląskiego zatwierdził zarząd tego regionu. Największą dotację, 47,8 mln zł, dostaną Katowice - na Katowicki Inteligentny System Zarządzania Transportem.

Jak wynika z czwartkowej informacji urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, pieniądze rozdzielono w dwóch konkursach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 (to instrument, w którym samorządy lokalne w znacznej mierze decydują o podziale dostępnych środków).

Konkursy te dotyczyły rozwoju infrastruktury transportu niskoemisyjnego oraz poprawy efektywności energetycznej w budynkach infrastruktury publicznej i mieszkaniowej.

Z tego pierwszego źródła dofinansowanie łączną kwotą ponad 122,7 mln zł zapewniono dziesięciu inwestycjom. Największa z nich, Katowicki Inteligentny System Zarządzania Transportem za 56,5 mln zł, obejmując wybrane ciągi ulic i skrzyżowań, ma poprawić jakość transportu publicznego oraz płynność ruchu w stolicy regionu.

Ponad 30 mln zł dofinansowania z tego źródła otrzymał też samorząd Czeladzi. Szacowanym kosztem ponad 35,4 mln zł miasto to chce zbudować punkt przesiadkowy A-T-R (autobus-tramwaj-rower) przy tamtejszej pętli tramwajowej i dwa punkty A-R (autobus-rower) wraz z przedsięwzięciami towarzyszącymi (budowa dróg rowerowych towarzyszących i łączących węzły przesiadkowe oraz innej infrastruktury rowerowej).

Ponadto przy wsparciu tej części środków ZIT powstaną centra przesiadkowe w Bieruniu, Czeladzi, Mikołowie, Pyskowicach, Lublińcu, Herbach, Sośnicowicach i Knurowie.

Kolejnych 85 projektów, które wybrano do dofinansowania łączną kwotą ponad 173 mln zł, to inwestycje związane z poprawą efektywności energetycznej w budynkach infrastruktury publicznej i mieszkaniowej.

Jak wynika z czwartkowej informacji koordynującego procedurę obu tych konkursów Związku Subregionu Centralnego Woj. Śląskiego, dofinansowane inwestycje w drugim z nich to głównie termomodernizacje obiektów publicznych: przedszkoli, szkół, szpitali, budynków administracyjnych, a także budynków komunalnych. Celem jest tu zmniejszanie emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz kosztów związanych z zakupem energii.

Mniejszą popularnością w tym konkursie cieszyły się projekty zakładające instalacje odnawialnych źródeł energii oraz przyłączanie do sieciowych źródeł ciepła. Dofinansowanie na OZE otrzymały Miasteczko Śląskie, Mysłowice, Katowice, Bytom oraz gmina Psary. Na przyłączenia do sieciowych źródeł ciepła zdecydowały się Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska oraz Siemianowice Śląskie.

Jak ocenił, cytowany w informacji samorządu województwa, marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa, oparte o fundusze europejskie działania i inicjatywy związane z komunikacją miejską, centrami przesiadkowymi, efektywnością energetyczną budynków czy budową instalacji OZE "mogą zmienić nasze środowisko".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.