Śląsk: dla tych, którzy przestaną być górnikami

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Za 25 lat na Górnym Śląsku praktycznie nie będzie już węgla kamiennego - tak uważają Niemcy pochodzący z Zagłębia Ruhry, którzy uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez GZM

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na ponad 150 negocjowanych obecnie przez PAIiZ nowych projektów kilkanaście dotyczy szeroko rozumianego Śląska - przekazał prezes Agencji Sławomir Majman. Jego zdaniem do 2017 r. powinny one dać 1,7-1,8 tys. nowych miejsc pracy, w tym 1,3 tys. w produkcji.

Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych uczestniczył w zorganizowanym w środę (21 stycznia) w Bytomiu spotkaniu przedstawicieli powołanego 7 stycznia międzyresortowego zespołu ds. wzmocnienia potencjału przemysłowego Śląska z samorządowcami z regionu. Powołanie zespołu premier Ewa Kopacz zapowiedziała w kontekście prac nad założeniami restrukturyzacji branży górnictwa węgla kamiennego.

Majman zaakcentował, że jednym z zadań zespołu jest znalezienie dla Śląska nowej alternatywy dla górnictwa, które choć zapewne będzie jeszcze istniało przez kilkadziesiąt lat, to nie będzie już główną gałęzią gospodarczą regionu.

- Tą nową alternatywą jest nowe uprzemysłowienie. Żeby to nowe uprzemysłowienie mogło mieć miejsce, potrzebujemy po pierwsze zasobów ludzkich i ich zinwentaryzowania; m.in. ilu ludzi pracujących w tej chwili w górnictwie będzie chciało albo będzie musiało z tego górnictwa wyjść. Po drugie potrzebujemy zinwentaryzowania i być może zwiększenia ilości dostępnych terenów inwestycyjnych. Wreszcie po trzecie trzeba zapolować na inwestorów - po nowemu, pokazując im nową twarz śląskiego uprzemysłowienia.

Zdaniem szefa PAIiZ wydarzenia ostatnich paru tygodni stworzyły klimat dla regionu, który może przełożyć się na przyspieszenie procesów związanych z jego dalszym rozwojem. "Mam nadzieję, że niektóre rozwiązania, których wdrażanie trwałoby znacznie dłużej, z uwagi na to, że zaczęto mówić o restrukturyzacji w regionie, mają szansę być przyjęte znacznie wcześniej, szybciej" - ocenił Majman.

Jak zaznaczył, z niedawnego przeglądu negocjowanych obecnie przez PAIiZ nowych projektów inwestycyjnych wynika, że na szeroko rozumianym Śląsku ok. 14-15 nowych inwestycji powinno zapewnić w perspektywie 2017 r. ok. 1,7-1,8 tys. miejsc pracy. To głównie branża motoryzacyjna - części i komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego - oraz elektroniczna. Ok. 400-450 miejsc pracy miałoby się znaleźć w centrach usług dla przemysłu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.