Śląsk bez węgla? To możliwe. Zapraszamy do dyskusji nad przyszłością regionu i górnictwa

fot: ARC

- Polska stoi przed wyzwaniem transformacji całej gospodarki. Do tak trudnego procesu trzeba się przygotować - tu i teraz rozmawiać o konkretach i środkach z UE - uważa Aleksandra Gawlikowska-Fyk

fot: ARC

Zielony zwrot polskiej energetyki i gospodarki, odejście od węgla – powoli staje się faktem. To nie stanie się ani dzisiaj, ani za 10 lat, ale już teraz warto dyskutować o tym, co czeka województwo śląskie i nas, jego mieszkańców.

Jaka będzie przyszłość energetyki? Czy uda się bez węgla zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju? Zarówno przedstawiciele biznesu, jak i strona rządowa podkreślają konieczność redukcji emisji dwutlenku węgla i transformacji przemysłu.

– Cele polityki klimatycznej są przez nas traktowane bardzo poważnie. Nie odżegnujemy się od neutralności klimatycznej. Pracujemy nad polską drogą, która uwzględni trudną sytuację, w której znajdowaliśmy się przez wiele lat. To pewne, że będziemy dążyć do stałego zwiększania udziału energii z odnawialnych źródeł w krajowym miksie energetycznym – mówił Michał Kurtyka, minister klimatu, podczas Szczytu Klimatycznego Togetair 2020.

Na łamach Trybuny Górniczej i portalu netTG.pl zapraszamy do dyskusji o przyszłości regionu, branży górniczej i energetyki. 

Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk, kierownik projektu Elektroenergetyka, Forum Energii:

– Polska stoi przed wyzwaniem transformacji całej gospodarki. Wiadomo, że ten proces już się zaczął i w pierwszej kolejności dotyka energetyki opartej na węglu, w tym regionów górniczych, takich jak Śląsk. Na razie Polska podchodzi do tego bez planu, odsuwając decyzje na potem – na czas po kolejnych wyborach, w nieokreśloną przyszłość, może na lata 30. A do tak trudnego procesu trzeba się przygotować – tu i teraz rozmawiać o konkretach i środkach z UE.

Energetyka w Europie zmienia się na naszych oczach. U podstaw tej transformacji leży dążenie do redukcji CO2, ale także potrzeba wymiany jednostek wytwórczych. Spadają koszty technologii odnawialnych, uczymy się, jak radzić sobie z ich zmiennością. W wielu krajach energetyka węglowa traci na znaczeniu. Niemcy zapisują właśnie w prawie ustalenia tzw. Komisji Węglowej – za rekompensatą wszystkie elektrownie węglowe mają zostać zamknięte najpóźniej do 2038 r. Podobna komisja działa w Czechach i jeszcze w tym roku nasi południowi sąsiedzi określą datę wyjścia z węgla. Inni są nawet bardziej ambitni: Francja, Włochy, Irlandia już w najbliższych latach będą zamykać elektrownie węglowe. Z kolei Dania, Hiszpania, Holandia, Portugalia i Finlandia chcą być wolne od węgla do 2030 r.

Oczywiście w żadnym z tych państw energetyka węglowa nie ma takiego znaczenia jak w Polsce. Podczas gdy w Czechach udział węgla w miksie elektroenergetycznym wyniósł w 2019 r. 43 proc. (w tym 4 proc. to węgiel kamienny), a w Niemczech 29 proc. (9 proc. węgiel kamienny), w Polsce nadal było to 79 proc., w tym węgiel kamienny odpowiadał za blisko połowę produkcji energii elektrycznej (dane: Forumetr, www.forumetr.forum-energii.eu). Polska jest też jedynym w UE znaczącym producentem tego surowca. Nasz punkt startowy jest odmienny. Wiadomo też na przykładzie innych krajów, że proces odchodzenia od węgla w energetyce i zamykanie kopalń trwają, ale moment do rozmów o transformacji energetyki jest właśnie teraz.

W UE toczą się rozmowy budżetowe, a do podziału są bezprecedensowe środki, które mają wspomóc odbudowę gospodarek osłabionych pandemią COVID-19. Te pieniądze powinny być wydane m.in. na budowę zielonej gospodarki. Ich częścią będzie też nowy Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, a Polska może być jego największym beneficjentem. Śląsk zresztą już korzysta z unijnych pieniędzy na transformację w ramach polityki spójności. A w tym obszarze pula dla Polski może przekroczyć nawet 60 mld euro, część z krótkim terminem wydatkowania (nawet do końca 2022 r.)! Dlatego to właśnie Śląsk ma niepowtarzalną szansę na tym skorzystać – będą potrzebne gotowe i dobre projekty, możliwe do realizacji już teraz, ale oczywiście także plan sprawiedliwego odejścia od węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.