Śląsk: 339 dni na wymianę najstarszych kotłów węglowych

fot: Jarosław Galusek/ARC

Na szczęście na dworze coraz cieplej, więc i takie obrazki będziemy oglądać coraz rzadziej. Przynajmniej przez kilka miesięcy...

fot: Jarosław Galusek/ARC

Na wymianę najstarszych kotłów węglowych zgodnie z obowiązującą w woj. śląskim uchwałą antysmogową pozostało w regionie 339 dni - przypomniał we wtorek samorząd Rybnika. Według danych miasta różne kotły węglowe są źródłem ciepła w ok. 12 tys. tamtejszych domów jednorodzinnych.

Zgodnie z wprowadzoną w 2017 r. regionalną uchwałą antysmogową, piece używane powyżej 10 lat należy w całym woj. śląskim zlikwidować do końca 2021 r. Aby przypominać o terminach wymiany kopciuchów, samorząd 140-tysięcznego Rybnika, dla którego jakość powietrza jest jednym z kluczowych wyzwań, od września br. m.in. rozdystrybuował wśród mieszkańców 40 tys. ulotek

We wtorkowej informacji rzeczniczka rybnickiego magistratu Agnieszka Skupień przypomniała, że z przeprowadzonej przez miasto w 2018 r. inwentaryzacji źródeł ogrzewania wynikało, że kotłami na węgiel ogrzewanych było w Rybniku ok. 14 tys. domów jednorodzinnych. Samorządowcy oszacowali przy tym, że od 2018 r. mieszkańcy wymieniali rocznie po ok. tysiąc kotłów.

- Czas biegnie nieubłaganie, na wymianę najstarszych kotłów węglowych pozostał niecały rok - zaznaczyła Skupień, podając następnie możliwe źródła uzyskania dotacji. Jak wskazała, dla mieszkańców domów jednorodzinnych podstawowym narzędziem jest rządowy program Czyste Powietrze, w którym ub. roku dzięki zmianom przyspieszono tempo rozpatrywania wniosków.

Rybniccy samorządowcy szczycą się, że w tym mieście w ub. roku złożono najwięcej w całym województwie wniosków do programu - 1228 na ponad 15,4 tys. wszystkich (podpisano też 1179 umów dot. wsparcia). W mieście działa punkt konsultacyjny Czystego Powietrza, z którego porad skorzystano w 2020 r. prawie 4,5 tys. razy.

Poza rządowym, ogólnopolskim programem wsparcia każdy właściciel domu jednorodzinnego będący podatnikiem PIT może skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej, którą można łączyć z dotacją z Czystego Powietrza.

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych w Rybniku mogą korzystać z dotacji z budżetu miasta obejmujących wymianę źródeł ciepła i modernizację instalacji c.o. Wysokość dotacji wynosi do 50 proc. kosztów: nie więcej, niż 2,5 tys. zł dla kotła na paliwo stałe, 3,5 tys. zł dla kotła gazowego, olejowego lub LPG oraz 4 tys. zł dla ogrzewania z sieci lub elektrycznego.

W przypadku instalacji odnawialnego źródła energii w budynku wielorodzinnym w postaci pompy ciepła lub mikroinstalacji fotowoltaicznej można dostać dotację w wysokości odpowiednio 20 tys. lub 10 tys. zł na budynek. Szczegóły zasad dotacji znajdują się na stronie: rybnik.eu/dla-mieszkancow/walka-ze-smogiem/dotacje-i-ulgi

Rybnicki samorząd przypomniał też we wtorek, że uchwała antysmogowa woj. śląskiego wprowadziła terminy wymiany urządzeń grzewczych. Do 31 grudnia 2021 r. wymienione powinny zostać kotły węglowe eksploatowane dłużej niż 10 lat od daty ich produkcji lub kotły bez tabliczki znamionowej.

Do końca 2022 r. wymienione powinny zostać piece (w tym kaflowe) i kominki, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017 r. i które nie spełniają minimalnych poziomów sezonowej efektywności energetycznej i normy emisji dla sezonowego ogrzewania pomieszczeń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konferencja „Trójkąt Transformacji”. Nie tylko o nowych szansach dla regionów górniczych

W auli Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach trwa konferencja „Trójkąt Transformacji”, Rozmawiamy o transformacji energetycznej, przyszłości gmin górniczych, finansowaniu MŚP, bezpieczeństwie cyfrowym, zasobach strategicznych i odporności regionu. W konferencji biorą udział m.in. przedstawiciele rządu, przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy. Wydarzenie zorganizowali: Wydawnictwo Gospodarcze, właściciel „Trybuny Górniczej” i portalu nettg.pl oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach.

Kodeks dobrych praktyk w ostatniej fazie konsultacji

Ministerstwo Aktywów Państwowych jest otwarte na pomysły dotyczące wdrażania idei local content. Kodeks dobrych praktyk w tym obszarze jest w ostatniej fazie konsultacji i w najbliższym czasie może zostać podpisany przez premiera - poinformowała wiceminister aktywów państwowych Eliza Zeidler.

Rozruch Maszyn Industriady 2026 - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson

To będzie artystyczna podróż między tradycją a technologią - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się Rozruch Maszyn Industriady 2026. W programie wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia i teatr uliczny. - Wydarzenie będzie efektownym prologiem przed weekendową Industriadą, organizowaną w 48 obiektach na terenie województwa śląskiego – podkreślają w Instytucie im. Wojciecha Korfantego, który organizuje festiwal.

Połączyli potencjał całej branży surowcowej

Wspólny front nauki, geologii i górnictwa dla cyberbezpieczeństwa sektora. Politechnika Śląska oraz Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy dołączają do ISAC SIG — centrum wymiany i analizy informacji o zagrożeniach dla sektora surowców i georóżnorodności. Porozumienie w tej sprawie podpisano 10 czerwca br. w Politechnice Śląskiej. To kolejny etap budowy krajowej platformy współpracy na rzecz odporności cyfrowej górnictwa, energetyki, sektora surowcowego i infrastruktury krytycznej.