Śląscy samorządowcy w sprawie dystrybucji węgla wciąż mają wiele niejasności

fot: Materiały prasowe

- Likwidacja kopalni oznaczałaby dramat dla pracowników i ich rodzin oraz poważny problem dla sytuacji społeczno-gospodarczej w Czechowicach-Dziedzicach i powiecie - uważa Marian Błachut, burmistrz Czechowic-Dziedzic

fot: Materiały prasowe

W sprawie dystrybucji węgla przez samorządy wciąż jest wiele niejasności, dotyczących m.in. spraw związanych z podatkiem VAT, koniecznością wprowadzania tego zadania do budżetu gminy czy możliwości dokonywania przez mieszkańców przedpłat na zakup paliwa - sygnalizują samorządowcy z woj. śląskiego.

Dystrybucja węgla przez gminy była w piątek jednym z tematów posiedzenia zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów (ŚZGiP), skupiającego ponad 150 samorządów z woj. śląskiego. To jedna z największych samorządowych organizacji w kraju. Jej zarząd spotkał się w piątek w Wodzisławiu Śląskim.

Członek zarządu Związku, burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut ocenił po spotkaniu, że samorządy poradzą sobie z dystrybucją węgla, konieczne jest jednak szybkie wprowadzenie rozporządzeń wykonawczych do ustawy, podpisanej w środę przez prezydenta.

- Wciąż jest dużo niejasności. Im szybciej mielibyśmy rozwiane te wątpliwości i ograniczenia, tym szybciej moglibyśmy uruchomić działania - powiedział burmistrz, wskazując przede wszystkim na niejasności prawne i organizacyjne. Ocenił przy tym, iż ustawa dająca samorządom możliwość dystrybucji węgla jest spóźniona.

- Nie mamy jeszcze dokładnych informacji, czy będziemy musieli płacić podatek VAT; czy cena dla nas będzie z VAT-em, czy będziemy ten VAT naliczać itp. Nie wiemy też, jakie mają być przepływy finansowe: czy to ma być wszystko wyłącznie przez budżet gminy, czy też mogą być przedpłaty dokonywane przez mieszkańców, żeby gmina nie musiała asygnować swoich środków w budżecie - tłumaczył burmistrz Czechowic-Dziedzic.

Jak zauważył, w końcu roku część gmin nie ma wolnych środków, zaś przeprowadzenie operacji zakupu i sprzedaży węgla w ramach budżetu wymagałoby wyodrębnienia w budżetach gmin takiego zadania. - Jeżeli wprowadza się zadanie do budżetu, to muszą być na to środki finansowe; niektóre gminy mogą mieć z tym problemy - wyjaśnił Błachut.

Burmistrz wskazał też na obawę o jakość dostarczanego węgla i wyraził nadzieję, że ten dostarczany na Śląsku będzie pochodził z polskich kopalń, a nie z importu. - Słyszymy, że jakością węgla z odległych zakątków świata jest różnie, a chcielibyśmy oszczędzić naszym mieszkańcom problemów - powiedział członek zarządu ŚZGiP, zapewniając, iż samorządowcy dołożą starań, żeby jak najszybciej i możliwie jak najlepiej sprostać oczekiwaniom mieszkańców.

Inny członek zarządu Związku, starosta bieruńsko-lędziński Bernard Bednorz, przypomniał, iż obecnie - zgodnie z ustawą - samorządy umieściły informacje o możliwościach przystąpienia do projektu redystrybucji węgla; w przyszłym tygodniu gminy mają już dysponować dokładnymi danymi o skali zainteresowania zakupem węgla w preferencyjnej cenie.

- Jednocześnie samorządy przygotowują dystrybucję pod względem technicznym. Mamy informację, że po zakupie najlepiej odbierać węgiel tzw. wannami, czyli taborem wielotonowym. Musimy obmyślić, jak to podzielić dalej na 1,5 tony i rozwieźć mieszkańcom. Zrobimy wszystko, aby było to zorganizowane sprawnie - powiedział starosta.

W minioną środę prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy. Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. zł za tonę, a gmina sprzedawać go mieszkańcom za nie więcej niż 2 tys. zł za tonę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.