Skrót wiadomości ze spółek giełdowych - środa

Zysk netto grupy Alior Banku w pierwszym kwartale 2023 roku wzrósł do rekordowego w historii banku poziomu 365,8 mln zł z 169,2 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Konsensus oczekiwań zakładał wypracowanie przez bank zysku na poziomie 355,9 mln zł.

Alior Bank spodziewa się, że ze względu na presję inflacyjną i wydatki związane z realizacją strategii wskaźnik kosztów do dochodów banku może w 2023 roku lekko wzrosnąć z poziomu 38,1 proc. z I kwartału, ale w 2024 roku będzie na poziomie zapowiedzianym w strategii - poinformował wiceprezes banku Radomir Gibała.

Emisje Alior Banku w celu spełnienia wymogu MREL będą istotnie niższe niż zapowiadany wcześniej poziom około 1 mld zł - poinformował wiceprezes banku Tomasz Miklas.

Największym wyzwaniem branży IT jest presja płacowa, Comarch chce ograniczać swój budżet i renegocjonować część kontraktów z klientami - poinformował PAP Biznes prezes Comarchu Janusz Filipiak. Zapowiada przejęcie niewielkiej spółki za granicą. W ocenie prezesa, przyszłością są rozwiązania chmurowe.

InPost zakłada w 2023 roku wzrost wyższy niż cały rynek e-commerce i chce nadal zwiększać udziały rynkowe. Poza Polską chce rozwijać się przede wszystkim we Francji i w Wielkiej Brytanii - poinformował w rozmowie z PAP Biznes wiceprezes InPostu Szymon Wałach.

Orlen Synthos Green Energy, spółka, która ma budować małe reaktory jądrowe (SMR) amerykańskiej technologii BWRX-300, planuje złożyć w przyszłym tygodniu wnioski o decyzję zasadniczą dla pierwszych lokalizacji - poinformował PAP Biznes Dawid Jackiewicz, wiceprezes OSGE. Spółka szacuje koszt pierwszego reaktora na ok. 1,5 mld euro.

Zwyczajne Walne Zgromadzenie Banku Handlowego zdecydowało o wypłacie dywidendy za 2022 r. w wysokości 9 zł na akcję. Łącznie na ten cel trafi kwota 1.175,9 mln zł - poinformował bank w komunikacie.

Zarząd Agory przyjął kierunki strategiczne grupy na lata 2023-2026, w ramach których planuje osiągnięcie EBITDA na poziomie minimum 200 mln zł do 2026 roku - podała spółka w komunikacie.

Pozytywny wpływ zmian w cenniku Orange Polska na ARPU usług może być bardziej widoczny w 2024 niż w 2023 roku - poinformował prezes Orange Polska Julien Ducarroz podczas telekonferencji z analitykami.

Kino Polska TV spodziewa się stabilizacji rynku reklamy telewizyjnej w 2023 roku, przychody grupy mają nadal rosnąć dwucyfrowo - poinformowali przedstawiciele spółki na telekonferencji dla analityków i mediów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.