Skarb Państwa zwiększa dofinansowanie dla Izery

fot: Materiały prasowe

Prototyp pojazdu elektrycznego Izera

fot: Materiały prasowe

Należąca do ElectroMobility Poland, marka Izera poinformowała o podpisaniu aneksu do umowy inwestycyjnej ze Skarbem Państwa, na mocy którego zwiększone zostanie dofinansowanie projektu z 250 mln zł do kwoty 500 mln zł.

Spółka ElectroMobility Poland, odpowiadająca za projekt i produkcję pierwszego polskiego samochodu elektrycznego – Izery, otrzymała kolejne dofinansowanie ze Skarbu Państwa. Ponownie w wysokości 250 milionów złotych.

Przypomnijmy, że ElectroMobility Poland powstało w 2016 roku za sprawą państwowych spółek z branży energetycznej (PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA). W chwili utworzenia EMP spółka dysponowała kapitałem zakładowym w wysokości 10 milionów złotych, zaś każdy z czwórki udziałowców miał taką samą liczbę akcji – po 25 procent. Jak wynika ze sprawozdań finansowych, spółka w minionych latach notowała straty – 2018 roku było to 2,6 mln zł, w 2019 – 5,4 mln złotych. Już w 2018 roku ElectroMobility Poland zostało dokapitalizowane przez akcjonariuszy kwotą 40 milionów złotych.

30 września 2021 r. spółka wyemitowała nowe akcje, które objął Skarb Państwa dofinansowując ElectroMobility Poland w kwocie 250 mln złotych i stając się większościowym akcjonariuszem. Kapitał zakładowy spółki EMP wynosił wówczas 302.296.890 złotych. W środę, 28 grudnia, ElectroMobility Poland poinformowało o kolejnym dofinansowaniu ze strony Skarbu Państwa – również w wysokości 250 milionów złotych. Jak się okazuje, aneks do umowy podpisano jeszcze przed świętami.

Realizując obowiązek informacyjny informujemy, że 22 grudnia 2022 r. podpisany został aneks do umowy inwestycyjnej z dnia 28 lipca 2021 r. pomiędzy ElectroMobility Poland, a Skarbem Państwa, na mocy którego nastąpi wzrost łącznego dofinansowania projektu z kwoty 250 mln zł do kwoty 500 mln zł. Realizacja umowy inwestycyjnej umożliwia kontynuowanie prac z dostawcą platformy, dalsze prace inżynieryjne oraz działania przygotowawcze związane z budową fabryki Izery – czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że w listopadzie ogłoszono dostawcę platformy dla pierwszego polskiego samochodu elektrycznego – Geely Holding z Chin. Fabryka Izery w Jaworznie i uruchomienie produkcji będzie kosztować około 6 miliardów złotych. Zakład ma powstać na 118 hektarach tworzonego Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W EMP zakładają, że budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 roku i potrwa maksymalnie 20 miesięcy. Pod koniec 2025 roku pierwsze samochody mają zjechać z linii produkcyjnej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.