- Sytuacja na rynku jest dużo gorsza niż sądziliśmy jeszcze miesiąc temu. Jeśli nie będzie debiutu Enei, a do tego zmierza nasza decyzja, będzie to oznaczać, że nie będzie debiutów także innych spółek, w tym grup energetycznych - twierdzi wiceminister skarbu Jan Bury.
- W najbliższych tygodniach i miesiącach będzie prawdopodobnie problem z debiutami innych grup energetycznych i Bogdanki. Rynki finansowe są takie same dla Enei, PGE, czy Bogdanki - dodaje.
Ze względu na kryzys inwestorzy nie są chętni do dużych inwestycji i resort miałby teraz problem z uzyskaniem zadowalającej ceny za akcje upublicznianych spółek.
- Rynki finansowe uciekają teraz od inwestycji, a jeśli nawet chcą inwestować, to na poziomie takim, na jaki myślę, że skarb państwa się nie zgodzi - sądzi.
Zdaniem wiceministra rząd będzie musiał rozważyć zmianę programu prywatyzacji dla grup energetycznych, czy Bogdanki.
- Prace nad ofertami nie będą wstrzymywane, ale musimy z gronem ekspertów przemyśleć na forum rządowym inną formę prywatyzacji. Być może zamiast debiutów giełdowych lepszą strategią będzie poszukiwanie inwestorów branżowych - mówi Bury.
Polska Grupa Energetyczna złożyła prospekt do KN pod koniec września. Oferta publiczna akcji oraz debiut giełdowy PGE planowane są w I kwartale 2009 r. Z emisji spółka chciałaby pozyskać 4-5 mld zł.
W listopadzie do KNF trafić ma prospekt kopalni Bogdanka. Debiut planowany jest wstępnie na przełom roku. Resort skarbu informował, że planowane jest podwyższenie kapitału spółki o ok. 30 proc., a z emisji akcji spółka ma uzyskać od 300 do ponad 600 mln zł.
W środę wiceminister skarbu Jan Bury powiedział, że ze względu na niekorzystną koniunkturę na rynku kapitałowym Skarb Państwa przekłada termin debiutu Enei na GPW. Jeśli sytuacja na rynku się poprawi do debiutu może dojść w 2009 r., jeśli nie, do końca przyszłego roku Enea może trafić do inwestora strategicznego - podaje portal rp.pl.
JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania
W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.