Silne wstrząsy w rejonie kopalniBobrek-Centrum\" w Bytomiu

Jeden z najsilniejszych wstrząsów, jakie zanotowano w polskim górnictwie węgla kamiennego, zaobserwowano w nocy z wtorku na środę w rejonie kopalni \"Bobrek-Centrum\" w Bytomiu. Ziemią zatrzęsło tam dwukrotnie, energia silniejszego wstrząsu odpowiadała w popularnej skali Richtera sile ponad 3,7 stopnia.

Jak poinformował w środę rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach (WUG) Krzysztof Król, wiadomo już, że wstrząsy nie wywołały skutków pod ziemią. Choć drugi wstrząs, jaki wystąpił w ruchu \"Bobrek\" tej kopalni, mógł być odczuwany przez mieszkańców, do tej pory nie zanotowano też poważnych szkód na powierzchni.

Obu wysokoenergetycznym wstrząsom towarzyszył szereg słabszych drgań, dlatego eksperci mówią w tym wypadku o seriach wstrząsów. Pierwsza z nich rozpoczęła się przed godziną 3 w nocy w rejonie ruchu \"Centrum\" kopalni \"Bobrek-Centrum\". Siłę głównego wstrząsu tej serii można przeliczyć na niespełna 2,7 stopnia w skali Richtera, co w potocznej 10-stopniowej skali górniczej odpowiada \"szóstce\".

Kolejna seria rozpoczęła się kilka minut po godz. 3 w rejonie ruchu \"Bobrek\" tej samej kopalni. Tutaj energię najsilniejszego wstrząsu specjaliści obliczyli na \"ósemkę\". Energia tego wstrząsu odpowiadałaby w skali Richtera sile ponad 3,7 stopnia.

Najmocniej nocą mogło zakołysać bytomskimi dzielnicami Karb i Miechowice. Kopalniani specjaliści z działów mierniczo-geologicznych, którzy po podobnych zdarzeniach szukają ew. uszkodzeń budynków czy innych obiektów na powierzchni, znaleźli tam tylko drobne szkody, jak pęknięcia kominów czy zarysowania na murach.

Ani kopalnia, ani nadzór górniczy nie odebrały - jak to się czasem zdarza - telefonów od zaniepokojonych mieszkańców. Możliwe, że w najbliższym czasie mogą jeszcze pojawić się zgłoszenia o szkodach w budynkach. Na razie przyjęto, że wstrząs, choć silny, nie spowodował istotnych skutków. Gdyby tak było, zostałby zakwalifikowany jako tąpnięcie.

O wstrząsach kopalnia powiadomiła Okręgowy Urząd Górniczy w Gliwicach, swego właściciela - Kompanię Węglową w Katowicach i Wyższy Urząd Górniczy. Odnotowało je również Europejskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC), a informacja o nich znalazła się na stronie internetowej tej instytucji.

Samoistne wstrząsy to naturalne zjawisko w terenie górniczym. Wstrząsów określanych jako wysokoenergetyczne przeciętnie notuje się na Śląsku kilkaset rocznie, jednak porównywalnych z tym w ruchu \"Bobrek\" bytomskiej kopalni - najwyżej kilka.

Ze względu na różne warunki geologiczne, niektóre wstrząsy są silnie odczuwane na powierzchni, inne słabiej. Najczęstszą przyczyną wstrząsów jest następujące wskutek eksploatacji węgla odprężenie górotworu, co skutkuje uwolnieniem się skumulowanej w nim energii. Wstrząsy powodujące skutki na powierzchni lub pod ziemią nazywane są tąpaniami.

Kopalnia \"Bobrek-Centrum\" wydobywa z czterech ścian wydobywczych dobrej jakości węgiel energetyczny, kupowany głównie przez odbiorców indywidualnych. 12 grudnia ub. roku przed północą doszło tam do podobnego wstrząsu - 3,5 stopnia w skali Richtera. Wstrząs ten podobnie nie spowodował szkód pod ziemią, również nikomu z załogi zakładu nic się nie stało. Nadzór górniczy odebrał jednak wówczas już w nocy kilkadziesiąt telefonów od zaniepokojonych mieszkańców. W lutym 2007 r. w ruchu \"Bobrek\" doszło też do bardzo silnego wstrząsu - ze względu na rozległy zasięg zaliczonego do wstrząsów regionalnych - po którym zamknięto jedną ze ścian zakładu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.