Silesia pod błękitnym niebem - przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe dla Śląska

fot: Witold Gałązka/ARC

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński ujawnił, że jednym z celów programu jest "zwiększenie konkurencyjności Śląska i uniezależnienie jego rozwoju od sektora wydobywczego"

fot: Witold Gałązka/ARC

Łącznie 20 zgłoszeń o dotacje w ramach przedsięwzięcia badawczo-rozwojowego "Silesia pod błękitnym niebem" złożyli przedsiębiorcy i naukowcy - poinformował w poniedziałek, 6 maja, w Zabrzu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Chodzi o realizowane wspólnie przez samorząd woj. śląskiego i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) jedno z kluczowych przedsięwzięć Programu dla Śląska, który z kolei jest jednym z projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

To również jeden z kolejnych w Polsce projektów prowadzonych wspólnie przez NCBR, będące agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz samorząd wojewódzki - dotyczących rozwoju konkretnej technologii zgodnej z potrzebami regionów. Celem jest wsparcie jednostek naukowych oraz firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw przy realizacji projektów mających zmniejszać zanieczyszczenie powietrza w woj. śląskim.

Umowę na realizację tego przedsięwzięcia przedstawiciele województwa i NCBR podpisali 18 października ub.r. Następnie ruszyły nabory wniosków. Jak podał na briefingu w trakcie zorganizowanego w Zabrzu posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do spraw polityki energetycznej Unii Europejskiej minister Kwieciński, łącznie spłynęło 20 zgłoszeń tego typu projektów.

- Dziesięć z nich wpłynęło do NCBR, 10 do urzędu marszałkowskiego. Są one w tej chwili analizowane - wskazał Kwieciński.

Założony pierwotnie budżet wspólnego przedsięwzięcia, które realizowane ma być przez 10 lat, to 100 mln zł - po 50 mln zł z obu stron. Wkład NCBR będzie finansowany ze środków Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, natomiast wkład woj. śląskiego - z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego.

Ubiegłoroczne porozumienie przewiduje, że obie strony zorganizują konkursy na realizację projektów w obszarze technologii poprawy jakości powietrza oraz minimalizacji skutków zanieczyszczeń dla zdrowia. W ramach konkursów możliwa będzie realizacja badań przemysłowych, prac rozwojowych i prac wdrożeniowych w obszarach, w których specjalizuje się woj. śląskie: energetyki, inżynierii biomedycznej, informatyki, transportu czy medycyny.

Badania będą mogły dotyczyć np. zrównoważonego transportu, energii ze źródeł odnawialnych, monitoringu i sterowania emisją zanieczyszczeń powietrza, systemów alarmowania mieszkańców czy diagnostyki i leczenia chorób cywilizacyjnych wywołanych degradacją środowiska.

Poszczególne projekty powinny wpisywać się w agendę badawczą przedsięwzięcia. Zawiera ona diagnozę potrzeb regionu w zakresie poprawy jakości powietrza, opisuje potencjał przedsiębiorstw i jednostek naukowych, definiuje obszary oraz tematy i zagadnienia badawcze, a także wskazuje mierniki i oczekiwane rezultaty.

Za realizację przedsięwzięcia z ramienia woj. śląskiego odpowiedzialne jest Śląskie Centrum Przedsiębiorczości (ŚCP). To samorządowa organizacja, która jako tzw. instytucja pośrednicząca, koordynuje wdrażanie części Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 dotyczącej m.in. badań i rozwoju w firmach oraz innego wsparcia dla przedsiębiorczości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.