Sejm znowelizował ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dla rządu załatanie dziury budżetowej jest pierwszorzędnym zadaniem, z którego nie może on zrezygnować...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Sejm w piątek (21 marca) znowelizował ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji, która zakłada, iż kolejne rodzaje spółek z udziałem Skarbu Państwa będą mogły być przekazywane nieodpłatnie samorządom. Chodzi o spółki, do których wniesiono przedsiębiorstwo państwowe.

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 301 posłów, 127 było przeciw, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

W czasie prac nad ustawą w Sejmie wiceminister skarbu Paweł Tamborski wyjaśniał, że obecnie komunalizacja jest możliwa tylko w przypadku tych spółek z udziałem Skarbu Państwa, które powstały w drodze komercjalizacji, czyli z przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę handlową.

- Komunalizacja jako ścieżka przekształceń własnościowych została uruchomiona w 2008 roku. Od tego roku skomunalizowano ponad 80 spółek. Dotyczy to przede wszystkim branży transportowej, czyli spółek PKS" - przypomniał. Wyjaśnił, że spółki te mają często istotne nieruchomości w centrach miast. "W związku z ograniczaniem działalności podstawowej, czyli transportowej, koncentrują się one na działalności związanej z nieruchomościami.

Dodał, że sprywatyzowanie tych spółek i przejęcie kontroli nad ich nieruchomościami jest istotne z punktu widzenia samorządów.

- W wyniku procesów prywatyzacyjnych portfel Skarbu Państwa kurczy się coraz bardziej. Komunalizacja staje się elementem naszych działań prywatyzacyjnych. W opinii ministra skarbu państwa istotne byłoby w tym momencie rozszerzenie możliwości dysponowania aktywami spółki, utworzonej w inny sposób niż w drodze ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji - zaznaczał Tamborski.

Taką możliwość wprowadza właśnie znowelizowana ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji.

Wiceminister powiedział, że jeżeli samorząd po przejęciu kontroli nad daną spółką będzie chciał sprzedać jej aktywa na rzecz innego inwestora, będzie musiał zadbać o to, by środki ze sprzedaży zasiliły fundusze: reprywatyzacji, restrukturyzacji przedsiębiorców, skarbu państwa oraz nauki i technologii polskiej. "Obowiązek wydania akcji pracowniczych przejdzie ze Skarbu Państwa na samorząd" - dodał. To - zdaniem Tamborskiego - usprawni procesy prywatyzacyjne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.