Sejm: poprawki do noweli o inwestycjach w gazoporcie przyjęte

fot: ARC

Ustawa wejdzie w życie po 14 dni od ogłoszenia jej treści

fot: ARC

Sejm przyjął w czwartek, 5 lipca, trzy poprawki do noweli ustawy dotyczącej inwestycji w gazoporcie w Świnoujściu. Poprawki o charakterze redakcyjnym i legislacyjnym zaproponował Senat.

Przyjęcie poprawek rekomendowały połączone komisje do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

Za odrzuceniem pierwszej zaproponowanej przez Senat poprawki redakcyjno-legislacyjnej była jedna osoba, przeciw 419 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu. Drugą poprawkę, o charakterze redakcyjnym, przyjęto jednogłośnie - głosowało 415 posłów. W trzeciej poprawce Senat zaproponował zmianę o charakterze legislacyjnym. Wszyscy głosujący posłowie, w liczbie 398, opowiedzieli się przeciw odrzuceniu poprawki, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Posłowie przyjęli wszystkie trzy poprawki zaproponowane przez Senat, który przyjął 29 czerwca br. uchwałę ws. noweli ustawy o inwestycjach w gazoporcie.

Zmiany w tzw. "ustawie terminalowej" związane są z planami rozbudowy terminalu w Świnoujściu, budową elementów przesyłowych w Polsce i budową gazociągu Baltic Pipe.

W noweli doprecyzowano przepisy budzące wątpliwości interpretacyjne oraz zweryfikowano listę inwestycji objętych ustawą przez zmianę części już istniejących i dodanie nowych.

Wprowadzono też rozwiązania prawne uwzględniające specyfikę projektu Baltic Pipe, dotyczące m.in. objęcia polską taryfą przesyłową inwestycji realizowanej poza terytorium RP oraz relacji pomiędzy pozwoleniami przewidzianymi w nowelizowanej ustawie oraz w ustawie o obszarach morskich RP i administracji morskiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przyszłość spółki pod znakiem zapytania? Zdecyduje Walne Zgromadzenie

Walne Zgromadzenie spółki JSW Koks podejmie decyzję w sprawie jej dalszego istnienia. Taka informacja pojawiła się w raporcie bieżącym opublikowanym przez Jastrzębską Spółkę Węglową. 

Zrobieni w Czyste Powietrze będą mogli liczyć na odszkodowanie?

W wakacje rząd ma przyjąć projekt ustawy pomocowej dla osób poszkodowanych w programie "Czyste Powietrze" - zapowiedział wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta. Nowe prawo ma umożliwić dochodzenie wierzytelności od nieuczciwych firm, a nie od właścicieli domów.

Rekordowa nagroda dla górników już 30 lipca na kontach

30 lipca na konta pracowników KGHM Polska Miedź wpłynie zaliczka na poczet dodatkowej nagrody rocznej za 2026 rok. Mają  powody do zadowolenia.

Silne spadki na Wall Street, liderami zniżek Alphabet i Tesla

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów, a Dow Jones stracił ponad 500 punktów. Spadkom na giełdzie towarzyszyła silnie drożejąca ropa naftowa. Wśród spółek liderami zniżek były Alphabet i Tesla.