Sejm: łatwiejszy dostęp do koncesji węglowodorowych

1519654283 krnigz lubiatow pgnig

fot: PGNiG

Specjaliści PGNiG odkrywają w południowo-wschodniej Polsce wyjątkowo obfite złoża węglowodorów, ale ich eksploatacja odbywa się na terenie całego kraju (na zdj. największa w kraju kopalnia ropy naftowej i gazu Lubiatów w województwie lubuskim)

fot: PGNiG

Sejmowa komisja środowiska skierowała we wtorek, 5 czerwca, do podkomisji projekt noweli Prawa górniczego i geologicznego. Nowe przepisy wprowadzają możliwość przeprowadzenia przetargu na wniosek przedsiębiorcy przy udzielaniu koncesji węglowodorowych.

Wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek tłumaczył we wtorek, że projekt nowelizacji to "pakiet gospodarczy", który ma ułatwić inwestowanie w Polsce przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów Skarbu Państwa.

Nowe przepisy wprowadzają nowy rodzaj ubiegania się o koncesje węglowodorowe (np. wydobycie - ropy, gazu, gazu z łupków) w formie "open door". Pozwala ona na przeprowadzenie postępowania przetargowego na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.

- Inwestor proponuje jakiś obszar, który go interesuje, i na ten obszar ogłaszany jest przetarg, bliźniaczo podobny jaki jest ogłaszany na rudy metali. To powinno przyspieszyć inwestycje - dodał wiceminister.

Jędrysek wskazał, że nowe przepisy będą dawały przewagę tym inwestorom, którzy wprowadzać będą do Polski know-how, czy będą współpracowały z krajowymi jednostkami naukowymi.

Nowe prawo ułatwi też możliwość przedłużenia koncesji na wydobycie węgla kamiennego, brunatnego, o ile nie będzie się to wiązało ze zmianą obszaru wydobycia, koncesji. W projekcie czytamy, że w przypadku węgla kamiennego taką koncesję będzie można wydłużyć jednokrotnie, gdy przedłużenie koncesji uzasadnione jest racjonalną gospodarką złożem. W przypadku węgla brunatnego będzie podobnie, a złoże będzie można eksploatować maksymalnie jeszcze przez 6 lat.

Takie przedłużenie koncesji, w obu przypadkach, nie będzie wymagało obowiązku uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Projekt noweli rozszerza katalog złóż kopalin objętych własnością górniczą, przysługującą Skarbowi Państwa, o gazy szlachetne i pierwiastki ziem rzadkich. Precyzuje też, iż przepisy dotyczące węglowodorów stosuje się do gazów szlachetnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.