Sejm: ekwiwalent za węgiel nie tylko dla b. pracowników kopalń

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Kwestia wypłaty ekwiwalentu dotyczy grupy ok. 10 tys. osób - byłych pracowników - emerytów, rencistów i osób uprawnionych - przedsiębiorstw robót górniczych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

B. pracownicy przedsiębiorstw robót górniczych uprawnieni do otrzymywania deputatu za węgiel, podobnie jak b. pracownicy kopalń, będą go otrzymywać po 1 stycznia 2016 r. Sejm pracuje nad nowelizacją ustawy, która ma to umożliwić.

W środę (10 czerwca) posłowie sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych, do której trafił projekt nowelizacji ustawy o ekwiwalencie pieniężnym z tytułu prawa do bezpłatnego węgla dla osób uprawnionych z przedsiębiorstw robót górniczych, przyjęli zaproponowane zmiany.

Uzasadniając projekt nowelizacji Krzysztof Gadowski (PO) podkreślił, że kwestia wypłaty ekwiwalentu dotyczy grupy ok. 10 tys. osób - byłych pracowników - emerytów, rencistów i osób uprawnionych - przedsiębiorstw robót górniczych. Każdy z nich ma otrzymać rocznie ekwiwalent pieniężny równy wartości 2, 5 - 3 ton węgla, licząc po ok. 600 zł za tonę. Rocznie - podobnie jak w latach 2014 i 2015 - będzie to kosztowało budżet ok. 16 mln zł. Jak podkreślił Gadowski - z przyczyn naturalnych - jest to tendencja malejąca.

W 2005 r. Trybunał Konstytucyjny uznał, że pracownicy przedsiębiorstw robót górniczych - podobnie jak pracownicy kopalń - mają prawo do takiego ekwiwalentu.

Po wyroku Sejm przyjął ustawę, która dotyczyła m.in. realizacji zaległych wypłat od roku 2001. Zgodnie z harmonogramem w niej określonym, od roku 2014 wypłata dotyczyła już tylko roku bieżącego, a wszystkie zaległości z lat ubiegłych zostały uregulowane.

Jednak obowiązujące przepisy umożliwiają wypłatę deputatu do końca 2015 r. Jak mówił Gadowski - ponieważ czas ten się kończy - należy przyjąć przepisy, które umożliwią to po 1 stycznia 2016 r.

Podobnego zabiegu Sejm dokonał w lutym br. w stosunku do b. pracowników kopalń, kiedy to wprowadził stosowne zmiany w ustawie o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.