Sasin: ustalenia prezydenta w USA potwierdzają, że partnerem w atomie będzie USA

1575470158 jacek sasin arcmap

fot: ARC/MAP

W życzeniach barbórkowych minister Jacek Sasin zapewnił, że "że węgiel był i jeszcze przez wiele lat będzie podstawowym źródłem energii i gwarancją bezpieczeństwa energetycznego kraju"

fot: ARC/MAP

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA i poczynione tam ustalenia potwierdzają, że strategicznym parterem w polskim projekcie jądrowym będą firmy amerykańskie i kapitał amerykański - oświadczył w czwartek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wicepremier podtrzymał zamiar budowy w Polsce energetyki jądrowej i początek jej działania w 2033 r. Sasin zaznaczył, że to "inwestycja niezwykle kosztowna", i - jak dodał - w związku z tym będzie realizowana w specjalnej spółce celowej bezpośrednio podległej Skarbowi Państwa". Jak mówił, przyszłe nakłady na polską energetykę są szacowane na 400 mld zł, w tej kwocie znajduje się też atom.

Szef MAP podkreślił, że "w najbliższym czasie" będziemy poznawać szczegóły, ale po wizycie Andrzeja Dudy w USA "mamy wyraźny, twardy sygnał jaka technologia i z jakiego kraju" będzie stosowana.

- Ustalenia prezydenta przesądziły, kto tym partnerem będzie - mówił Sasin. Zaznaczył jednocześnie, że "nie ma mowy o żadnych nowych podatkach", związanych z budową energetyki jądrowej.

- Jest kwestia zbudowania montażu finansowego, na który będzie składać się przede wszystkim finansowanie zewnętrzne. Jesteśmy przekonani, że możemy je uzyskać - to kwestia dalszych rozmów ze stroną amerykańską - oświadczył wicepremier.

Z kolei prezes PGE Wojciech Dąbrowski pokreślił, że z jednej strony atom jest szalenie ważny dla systemu i niezbędny dla bezpieczeństwa, ale budowy energetyki jądrowej PGE jako spółka nie jest w stanie udźwignąć. Prowadzimy przygotowania i swoją pracę skończymy na przygotowaniu decyzji lokalizacyjnej i środowiskowej - mówił prezes.

Jak po środowym spotkaniu z Donaldem Trumpem oświadczył prezydent Andrzej Duda, "w najbliższym czasie" pomiędzy rządami Polski i USA podpisana zostanie umowa, która "umożliwi podjęcie prac projektowych, związanych z wielkim projektem wprowadzenia konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii elektrycznej w naszym kraju".

Prezydent USA stwierdził z kolei, że "pracujemy nad umową która ułatwi Polsce rozwój i budowę elektrowni jądrowych", dodając, że ma to się dziać "przy użyciu technologii, które będą kupowane u jednej z naszych bardzo dużych i bardzo dobrych firm".

W projekcie Polityki Energetycznej Polski rząd przewiduje, że moc reaktorów jądrowych w Polsce powinna wynosić 6-9 GW, a pierwszy powinien ruszyć w 2033 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.