Sanatoria należące do górniczej spółki obchodzą jubileusz

1717681037 uzdrowiska kghm

fot: KGHM

Podczas gali zostali wyróżnieni najbardziej zasłużeni pracownicy Uzdrowisk Kłodzkich

fot: KGHM

Należące do Grupy Kapitałowej KGHM Uzdrowiska Kłodzkie obchodzą w tym roku jubileusz 50-lecia. 6 czerwca podczas uroczystej gali, zostali wyróżnieni najbardziej zasłużeni pracownicy uzdrowisk.

1 stycznia 1974 roku na mocy Zarządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej odrębnie funkcjonujące dotąd przedsiębiorstwa państwowe „Uzdrowisko Polanica”, „Uzdrowisko Duszniki” oraz „Uzdrowisko Kudowa”, stały się jednym organizmem pod nazwą „Zespół Uzdrowisk Kłodzkich – przedsiębiorstwo państwowe”, dzisiejsze Uzdrowiska Kłodzkie Grupa PGU.

Gala jubileuszowa odbyła się w Teatrze Zdrojowym w Polanicy – Zdroju, gdzie pracownicy odebrali wyróżnienia i nagrody. Wśród nich są osoby, których staż pracy w spółce sięga ponad 40 lat. Podczas wydarzenia przedstawiona została również prezentacja ukazująca historię, teraźniejszość i przyszłość Uzdrowisk Kłodzkich. Dla uczestników zagrała grupa Raz Dwa Trzy.

- Jubileusz to nie tylko okazja do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i spojrzenia w przyszłość, ale przede wszystkim święto pracowników, którzy swoją ciężką pracą, zaangażowaniem i lojalnością przyczynili się do sukcesu firmy – mówi Łukasz Surażyński, prezes zarządu Uzdrowisk Kłodzkich Grupa PGU.

Uzdrowiska Kłodzkie mają niezwykle bogatą historię i są nieodłącznie związane z historią Dolnego Śląska. Działalność uzdrowiskowa prowadzona jest w 14 obiektach położonych w Polanicy, Dusznikach i Kudowie - Zdroju, które oferują łącznie ponad 1500 miejsc noclegowych. Leczenie uzdrowiskowe prowadzone jest w oparciu o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz w formule pełnopłatnej, która zyskuje z roku na rok coraz większe grono klientów, zarówno z kraju jak i zagranicy.

Z kolei produkcja wód mineralnych realizowana jest w 3 rozlewniach, zlokalizowanych w Jeleniowie i Polanicy - Zdroju, gdzie butelkowane są doskonałej jakości wody mineralne, sygnowane marką Staropolanka i Wielka Pieniawa.

Obchodzące jubileusz działalności Uzdrowiska Kłodzkie Grupa PGU między innymi rozpoczęły prace nad kompleksową modernizacją dusznickiego szpitala uzdrowiskowego, Jan Kazimierz. Już niedługo ta ikoniczna wizytówka Dusznik-Zdroju zmieni swój wygląd i diametralnie poprawi komfort dla swoich gości. Prace modernizacyjne obejmują szereg obszarów, mających na celu podniesienie standardów i poprawę komfortu dla pacjentów oraz kuracjuszy.

Uzdrowiska Kłodzkie mają również plany remontowe pozostałych obiektów referencyjnych w Polanicy-Zdroju oraz Kudowie-Zdroju. Wartość realizowanych obecnie projektów stanowi ponad 54 mln złotych, a z ich efektami będziemy mogli zapoznać już w przyszłym roku.

W Uzdrowisku Świeradów rozpoczęły się projekty, mające na celu poprawę jakości usług oraz rozwój infrastruktury dla swoich gości. Jednym z takich przedsięwzięć była decyzja o reaktywacji działalności pijalni w Czerniawie, funkcjonującej w okresie wiosenno-jesiennym. W Świeradowie podpisano także umowę na wykonanie projektu rozbudowy zakładu przyrodoleczniczego „Borowina” wraz z jego rozbudową o części hotelową i SPA, w tym budowę basenu oraz parkingu podziemnego.

Uzdrowisko Połczyn, podpisując umowę na modernizację połczyńskiego Gryfa zakończyło trwający ponad 2-letni proces przygotowawczy inwestycji, dzięki którym po zrealizowaniu inwestycji przekształci sanatorium Gryf w Połczynie-Zdroju w nowoczesny obiekt uzdrowiskowy, o standardzie hotelowym.

Kolejne plany Uzdrowiska Połczyn zakładają reaktywację produkcji wody mineralnej oraz budowę nowoczesnego kompleksu w miejscu zburzonego sanatorium Irena, wraz z bazą zabiegową, co obecnie jest przedmiotem prac projektowych.

W ramach tej inwestycji, kolejne 20 milionów złotych zostaną zainwestowane w generalny remont ośrodka sanatoryjno-wypoczynkowego Barbarka w Świnoujściu, nabytego przez Uzdrowisko Połczyn w 2017 roku. Dzięki inwestycji, obiekt zyska nowe wnętrza pokoi hotelowych, nowoczesną bazę zabiegową, jadalnię z kawiarnią oraz strefę mokrą z jacuzzi i sauną.

W Uzdrowisku Cieplice trwa budowa Term Uzdrowiskowych, nowoczesnego obiektu dla kuracjuszy z całej Polski. Inwestycja będzie kosztować ponad 60 mln zł i zostanie zakończona w połowie 2025 roku. W ramach bazy hotelowej powstanie prawie 180 miejsc w wysokim standardzie hotelowym. Wyskoki czterogwiazdkowy standard obiektu zapewni komfortowy pobyt dla kuracjuszy.

Na placu budowy trwają aktualnie prace ziemne oraz badania geologiczne przygotowujące teren do rozpoczęcia budowy fundamentów nowego obiektu. Wykonywane są również prace związane z zabezpieczeniem fundamentów Domu Zdrojowego, który będzie połączony z Termami Uzdrowiskowymi. Zabezpieczane jest też znajdujące się na terenie ujęcie wody leczniczej oraz zbiornik do jej gromadzenia.

Łącznie uzdrowiska wchodzące w skład Polskiej Grupy Uzdrowisk (GK KGHM Polska Miedź) w przeciągu najbliższych 5 lat planują wydatkować na inwestycje przeszło 310 mln zł, z czego na lata 2024-2025 przypada kwota ponad 230 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.