Samorządowcy oraz parlamentarzyści Lewicy i KO przeciwni kopalni rud cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

fot: Maciej Dorosiński

Mieszkańcy Jury Krakowsko-Częstochowskiej nie chcą u siebie kopalni cynku i ołowiu

fot: Maciej Dorosiński

Sytuacja wokół kopalni cynku i ołowiu, która miałby powstać na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ponownie staje się skomplikowana.

W czerwcu br. ówczesny minister środowiska Michał Woś ogłosił, że koncesja na rozpoznanie złóż udzielona kanadyjskiej firmie Rathdowney nie zostanie przedłużona. Z końcem października sytuacja jednak zmieniła się o 180 stopni.

Resort klimatu i środowiska, którym kieruje minister Michał Kurtyka, przedłużył uprawnienia Kanadyjczykom. Sytuacja ta niepokoi mieszkańców Zawiercia, Łaz, Ogrodzieńca i Poraju. Obawiają się, że przedłużenie koncesji to kolejny krok na drodze do budowy zakładu górniczego, który miałby wydobywać rudy cynku i ołowiu.

Mieszkańcu Jury nie chcą kopalni i oczekują, że rząd wycofa się z przedłużenia koncesji. W działaniach lokalną społeczność i samorządowców wspierają parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej i Lewicy pochodzący z Zagłębia lub wybrani z tego regionu do Sejmu. W środę, 25 listopada, przed zawierciańskim magistratem odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej sprawie.

 - Jesteśmy przeciwko wybudowaniu tej kopalni, uwzględniając interesy społeczności lokalnej, uwzględniając ochronę środowiska. Bez względu na to, kto jaki ma w tym interes, my uważamy, że mieszkańcy w tej sprawie mają rację – powiedział w czasie spotkania z dziennikarzami wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy.

Głos w imieniu Koalicji Obywatelskiej zabrał pochodzący z Sosnowca Mateusz Bochenek. Zachęcał on premiera Morawieckiego i ministra Kurtykę do przyjazdu do Zawiercia i podjęcia dialogu z mieszkańcami. Wskazał także, że koncesja powinna być cofnięta.

Samorządowcy przypomnieli natomiast, że 17 listopada skierowali do prokuratura generalnego Zbigniewa Ziobry pismo o wystąpienie ze skargą do sądu administracyjnego w sprawie decyzji o przedłużeniu koncesji na badania złóż cynku i ołowiu dla firmy Rathdowney.

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski zapowiedział dalsze protesty samorządowców przeciwko budowie kopalni. Przeciwni temu przedsięwzięciu są także burmistrzowie pobliskich Łaz i Ogrodzieńca.

W spotkaniu uczestniczyli również mieszkańcy jurajskich miejscowości, którzy są zrzeszeni w Stowarzyszeniu „ Nie dla kopalni cynku i ołowiu”.

Jak czytamy na jego stronie internetowej „powstało ono po to, aby informować mieszkańców Łaz, Ogrodzieńca, Poręby i Zawiercia o zagrożeniach wynikających z budowy podziemnej kopalni cynku i ołowiu na tym terenie”.

Członkowie stowarzyszenia przyznają, że nie występują przeciwko żadnej konkretnej firmie czy instytucji.

„Uważamy, że niezależnie od tego, kto będzie chciał zbudować kopalnię cynku i ołowiu, nieodwracalnie wpłynie na ten obszar powodując katastrofalne w skutkach zmiany. Będą one dotyczyć zarówno środowiska naturalnego, jak i życia każdego z mieszkańców. Dlatego każdy, kto mieszka w tym rejonie, powinien mieć szansę dowiedzieć się, jakie to są zagrożenia i jak nasza jura będzie wyglądać, gdy ktoś zbuduje tu kopalnię cynku i ołowiu” - napisali na stronie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.