Samorząd województwa śląskiego ma w rękach kolejne narzędzie w walce z zanieczyszczenie środowiska

fot: Kajetan Berezowski

Izabela Domogała, Paweł Mirowski oraz Jakub Chełstowski prezentują dokument „Śląskie. Przywracamy Błękit” zakładający m.in. szkolenie i utrzymanie eko-doradców wspierających gminy

fot: Kajetan Berezowski

Celem programu „Czyste Powietrze” – który nadzoruje Ministerstwo Klimatu i Środowiska a wdraża go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z szesnastoma funduszami wojewódzkimi – jest rozwiązanie największego problemu dotyczącego smogu w Polsce, czyli doprowadzenie do wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, żeby efektywnie zarządzać energią. Teraz samorząd województwa śląskiego uruchamia kolejny projekt „Śląskie. Przywracamy Błękit".

Projekt zakłada m.in. szkolenie i utrzymanie eko-doradców wspierających gminy we wdrażaniu rządowego programu Czyste Powietrze.

Przypomnijmy - na działania związane z „Czystym Powietrzem” przeznaczono 103 mld zł na lata 2018-2029. Nabór rozpoczął się 19 września 2018 r. W maju 2020 r. program przeszedł reformę, która ułatwiła aplikowanie o dotacje. Wówczas – oprócz m.in. uproszczeń wniosku o dotację i skrócenia czasu rozpatrywania wniosków z 90 roboczych do 30 dni kalendarzowych – poszerzono też ścieżki wnioskowania o dotacje przez internet, na rządowym portalu gov.pl. Następnie, w październiku 2020 r., wystartowała druga część programu z podwyższonym do 37 tys. zł poziomem dofinansowania. Z kolei w 2021 r. – w ramach programu „Czyste Powietrze” – nawiązano współpracę z ponad dwoma tysiącami gmin m.in. dzięki ogłoszeniu dla JST zachęt o łącznej wartości ponad 100 mln zł. Ponadto w minionym roku uruchomiono też ścieżkę bankową i trzy pilotaże wymiany źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych (m.in. w gminie Pszczyna).

Najwyższe dofinansowanie
Trzecia część programu „Czyste Powietrze” z najwyższym dofinansowaniem do 69 tys. zł przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 900 lub 1260 zł na osobę (dotyczy odpowiednio gospodarstw wieloosobowych i jednoosobowych), oraz dla osób z ustalonym prawem do zasiłku, a także zmiany dotychczasowego programu, żeby jeszcze łatwiej sięgać po dotacje – to kolejne kroki milowe w walce ze smogiem – podkreśliła Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Obecnie w „Czystym Powietrzu” obowiązują dwie części programu. Pierwsza – czyli podstawowy poziom dofinansowania do 30 tys. zł – dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł, oraz druga – podwyższony poziom dofinansowania do 37 tys. zł – licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Ale to nie wszystko.

- Na terenie województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, która jeszcze bardziej determinuje nas do współpracy z gminami. Razem, wspólnymi siłami, docieramy do nieprzekonanych mieszkańców, którzy jeszcze nie podjęli wysiłków w kierunku ocieplenia domu i wymiany kopciucha. Mimo, że nasze województwo przoduje w programie Czyste Powietrze, to nie zwalniamy tempa w edukowaniu, informowaniu i promowaniu ekologicznych aktywności, przyczyniających się do likwidacji kopciuchów w regionie – wskazuje Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

„Śląskie. Przywracamy Błękit”
Teraz samorząd województwa śląskiego ma w rękach kolejne narzędzie w walce z zanieczyszczenie środowiska. To ogłoszony w lutym projekt pod nazwą „Śląskie. Przywracamy Błękit”. Zakłada on m.in. szkolenie i utrzymanie eko-doradców pomagającym wdrażać gminom rządowy program Czyste Powietrze. Cele projektu to również wsparcie gmin w zakresie wdrażania uchwały smogowej województwa śląskiego, m.in. w zakresie kontroli palenisk, uporządkowanie informacji nt. Programu Ochrony Powietrza Województwa Śląskiego i uchwały antysmogowej, a także działania demonstracyjne, w tym poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych czy poprawa bioróżnorodności na terenach pogórniczych.

Dokładnie 23 lutego br. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisali w Katowicach umowę o dofinansowanie projektu. Podjęte w jego ramach działania mają umożliwić znaczące przyspieszenie tempa wymiany urządzeń grzewczych małej mocy (poniżej 1MW) opalanych paliwami stałymi w sektorze komunalno-bytowym, co stanowi główne źródło sytuacji problemowej na terenie województwa. Istotną częścią projektu jest też podniesienie poziomu wiedzy w różnych grupach docelowych w zakresie niskiej emisji oraz działań zapobiegawczych.

- Ten projekt przeciera szlaki angażując osiemdziesięciu partnerów z lokalnych samorządów - na 167 gmin w regionie ogółem i pokazuje zmianę, która dokonuje się w naszym regionie, zmianę kluczową dla regionów transformacji. Dziękuję samorządom, które zdecydowały się uczestniczyć w tym projekcie. Współpraca zawsze przynosi najlepsze efekty i mam nadzieję, że przełoży się na poprawę jakości powietrza, a co za tym idzie jakości życia. Śląsk się zmienia i zmierza w kierunku gospodarki niskoemisyjne – mówił Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Chełstowski wskazał, że kluczem do skutecznej realizacji takich programów, jak rządowe Czyste Powietrze jest sukces w samorządach. Podkreślił, że Śląsk usilnie walczy, aby być na topie zmian, jeśli chodzi o czystość powietrza. Przywołał przy tym zestawienia aktywności gmin w Czystym Powietrzu prowadzone przez Polski Alarm Smogowy oraz NFOŚiGW.

- Projekt Przywracamy Błękit jest komplementarny z Czystym Powietrzem i z pewnością przyczyni się do zwiększenia liczby składanych w jego ramach wniosków – zwrócił uwagę Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW.

Wskazał ponadto, że do tej pory w programie Czyste Powietrze złożono 395 tys. wniosków, z czego w woj. śląskim 66,5 tys.

- To potężna liczba wniosków. Śląskie jest w tym obszarze liderem, także z uwagi na współpracę z samorządami, ponieważ to właśnie one stanowią ważny element w obydwu programach – dodał.

Największy projekt LIFE
W ramach przedsięwzięcia „Śląskie. Przywracamy Błękit” samorządy wraz z eko-doradcami, którzy będą szkoleni w ramach tego projektu i docierali do przyszłych beneficjentów, będą miały kolosalne znaczenie.

- Te wszystkie działania są komplementarne. Projekt województwa śląskiego będzie katalizatorem działań w terenie, a przez to zwiększając skuteczność założonych celów – wskazał szef NFOZiGW.

Śląskie. Przywracamy Błękit jest największym projektem LIFE pod względem liczby partnerów w Europie. Będzie obejmował swoim zasięgiem nie tylko wszystkie gminy w woj. śląskim, ale w jego zasięgu będą także regiony sąsiednie, w tym transgraniczne.

- Eko-doradcy, wysokie kompetencje, wsparcie w zakresie wdrażania uchwały smogowej województwa śląskiego, kontrole palenisk, co dla samorządów jest bardzo trudne, wreszcie uporządkowanie przekazu informacji dotyczących Programu Ochrony Powietrza Województwa Śląskiego i uchwały antysmogowej – to są jego główne założenia. Będziemy zmieniać pięć budynków użyteczności na terenie śląskiego w budynki zeroemisyjne. Poprawianie ulegnie również bioróżnorodność na terenach pogórniczych – przekonywała Izabela Domogała, członkini zarządu województwa śląskiego.

Całkowita wartość projektu Śląskie. Przywracamy Błękit to ok. 76 mln zł, w tym ok. 45,6 mln zł z Programu LIFE (60 proc.) oraz 25,9 mln zł z NFOŚiGW. (35 proc.) Łączny wkład własny wszystkich partnerów to ok. 3,8 mln zł (5 proc.), z czego wkład własny samorządu woj. śląskiego to ok. 1,9 mln zł. W jego realizację zaangażowane są m.in. Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Politechnika Śląska oraz Śląski Ogród Botaniczny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.