Samorząd: Uchwałę wprowadzającą podwyżki opłat parkingowych przyjęli w czwartek katowiccy radni

1555476679 strefa kultury znak katowice eu

fot: katowice.eu

W ramach akcji katowickiego magistratu na znakach oznaczających parkingi pojawiły się muszki

fot: katowice.eu

Podwyżki opłat za parkowanie w śródmieściu Katowic wprowadza samorząd tego miasta. Pozostawienie samochodu w płatnej strefie na cały dzień będzie kosztowało 25,80 zł (dotąd 17,20 zł).

Uchwałę wprowadzającą podwyżki opłat parkingowych przyjęli w czwartek katowiccy radni. Wejdzie ona w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Woj. Śląskiego

Zgodnie z przyjętymi zmianami pierwsza godzina parkowania ma kosztować 3 zł, druga 3,6 zł, trzecia 4,2 zł i każda kolejna - 3 zł. Obecnie za postój do godziny płaci się 2,00 zł, za drugą rozpoczętą 2,40 zł, za trzecią 2,80 zł i za każdą następną - 2,00 zł.

W efekcie pozostawienie samochodu w płatnej strefie na cały dzień ma kosztować 25,80 zł (obecnie 17,20 zł). Wprowadzona będzie podwyżka wysokości opłaty dodatkowej za brak opłaty za parking - z 50 zł do 200 zł (100 zł w razie zapłaty w ciągu tygodnia).

Uchwała przewiduje wprowadzenie abonamentów: miesięcznego i kwartalnego dla osób zameldowanych lub rozliczających podatek dochodowy w Katowicach. Opłata miesięczna, umożliwiająca parkowanie w całej strefie bez ograniczeń, wynosi 200 zł, a kwartalna - 480 zł.

W związku z przeprowadzoną w ub. roku modernizacją techniczną systemu poboru opłat, możliwe jest w Katowicach dokonywanie płatności za parkowanie kartą lub gotówką, a także za pomocą aplikacji mobilnych: SkyCash, mPay, Pango, moBilet i ePark.

W zapowiedziach podwyżek miasto zapewniało, że stawia na transport zrównoważony, czyli przyjazny dla pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji - ale też kierowców. Dlatego m.in. w ub. roku otwarto dwa duże parkingi park and ride i nowy dworzec komunikacji dalekobieżnej (dotąd te parkingi wykorzystywane są w niewielkim stopniu).

Wskazywano, że do Katowic wjeżdża dziennie średnio 123 tys. pojazdów z rejestracjami z miast ościennych. Liczba miejsc parkingowych w Śródmieściu jest ograniczona (jest ich nieco ponad 2 tys.), a parkują tam głównie osoby z innych miast.

Głównym celem zmian w polityce parkingowej ma być zachęcenie osób przyjeżdżających codziennie do Katowic do pracy, aby korzystały z komunikacji publicznej i centrów przesiadkowych. Jednocześnie mieszkańcy centrum, jak i całego miasta mają być traktowani w sposób preferencyjny.

W środę samorząd Katowic rozpoczął akcję na rzecz prawidłowego parkowania w przestrzeni miasta. Ma ona obejmować edukowanie, karanie opornych oraz punktową rewitalizację 22 rozjeżdżonych zieleńców. W pierwszej kolejności będzie dotyczyła śródmieścia i przylegającej dzielnicy Koszutka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.