Sami zatankujemy do auta gaz na stacji

Stacja LPG

fot: ARC

Na tyłach legalnej stacji LPG ukryto urządzenia do przetłaczania gazu z butli do zbiornika

fot: ARC

Za dwa lata kierowcy będą samodzielnie tankować autogaz - wynika z informacji GP. Na wprowadzeniu samoobsługi na stacjach LPG sieci paliwowe oszczędzą nawet 3 mln zł miesięcznie.

Nad zmianą przepisów, które umożliwią kierowcom tankowanie gazu płynnego bez pomocy pracownika stacji, pracuje Ministerstwo Gospodarki. Za potrzebą takich zmian opowiedziały się Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego oraz Polska Organizacja Gazu Płynnego, które na początku 2008 roku zwróciły się z wnioskiem do ministerstwa. Pomysł spodobał się urzędnikom - napisała \"Gazeta Prawna\".

Podobne rozwiązania od lat funkcjonują w krajach europejskich. Z samodzielnym tankowaniem gazu nie mają problemów m.in. kierowcy w Niemczech, Francji, Holandii, Estonii. Według Marcina Szpondra z POPiHN polski rynek jest już gotowy na takie rozwiązanie.

Nowelizacja przepisów to - jak się dowiedzieliśmy - kwestia dwóch lat. Według planów na dostosowanie do zmian obowiązywać będzie dwuletni okres przejściowy.

Zdaniem ekspertów wprowadzenie samoobsługi zrewolucjonizowałoby krajowy rynek autogazu.

W ich opinii dostępność tego paliwa byłaby jeszcze większa - dystrybutory LPG mogłyby się pojawić na stacjach, które nie prowadziły sprzedaży gazu ze względu na konieczność zatrudnienia przeszkolonych pracowników do obsługi takich urządzeń oraz w sieciach automatycznych.

- Idea samoobsługi jest jak najbardziej słuszna - przyznaje Sylwia Popławska z Koalicji na rzecz Autogazu.

Zyskają przede wszystkim operatorzy stacji. Pojedyncza stacja zaoszczędzi m.in. miesięcznie ok. 2 tys. zł z tytułu wynagrodzenia dla pracownika stacji. Dla sieci oznacza to ograniczenie kosztów 0,6-3,8 mln zł miesięcznie.

Są jednak zagrożenia. Gdyby na samoobsługę zdecydowały się wszystkie stacje prowadzące sprzedaż autogazu, pracę mogłoby stracić nawet kilka tysięcy osób. Kto jeszcze poniesie koszty zmian? Na razie nie wiadomo. Wszystko zależy od tego, kogo przepisy obciążą obowiązkiem szkolenia kierowców z samoobsługi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego.