Sahara pełna ropy i gazu ziemnego

1523376723 conveyor marocco aefjn org

fot: aefjn.org

Jeden z najdłuższych na świecie (ponad 100 km) przenośników taśmowych przez zachodnią Saharę transportuje urobek z marokańskich kopalń fosforytów do wybrzeża oceanu

fot: aefjn.org

Taka pustynia w czasie kryzysu energetycznego wbrew swojej nazwie to istny majątek. Saharyjskie inwestycje poszukiwawcze od ponad 70 lat przynoszą stale nowe odkrycia zasobów ropy i gazu ziemnego.

Poszukiwania te są zróżnicowane, gdyż Sahara jest tylko o jedną trzecią powierzchni mniejsza od Syberii i o ok. 2 mln km2 większa od Australii. Jej powierzchnia wynosi 9 mln km2 i podzielona jest między 11 państw: Maroko, Algierię, Tunezję, Libię, Egipt, Saharę Zachodnią, Mauretanię, Mali, Nigr, Czad i Sudan.

Z powodu rozbicia politycznego tej największej na świecie pustyni, odkrycia jej bogactw następowały stopniowo. Prekursorami byli francuscy geolodzy, którzy w 1920 roku penetrując pustynne przestrzenie Algierii znaleźli skały zawierające szczątki roślin, co wskazywało na możliwość znalezienia tam zasobów ropy naftowej.

Po wojnie rząd francuski wrócił do tych prognoz w wyniku czego już w latach pięćdziesiątych minionego wieku wykonano tam pierwsze otwory wiertnicze, które natrafiły na złoża ropy naftowej.

Nie dawno, amerykański portal naftowo- gazowy Rigzone podał, że na terenie Algierii dokonano kolejnego wielkiego odkrycia złoża gazu ziemnego. Jego zasoby wynoszą ok. 340 mld m3, co przy obecnym zmniejszonym zapotrzebowaniu wystarczyłoby na rok dla całej UE.

Problemem Sahary jest nadal jej niedostępność nie tylko przez upały, ale przede wszystkim przez brak podstawowej infrastruktury transportowej, co niezwykle utrudnia zarówno prace poszukiwawcze, eksploatacyjne, jaki i transport wydobytego surowca. Dlatego mimo tak obiecujących zasobów paliw, ich eksploatacja następuje, jakby w zwolnionym tempie.

Obiecujące prognozy dla znalezienia nowych zasobów gazu ziemnego na marokańskiej części Sahary, podał ostatnio palestyński portal internetowy MEMO Middle East Monitor.

Poszukiwania gazu ziemnego będzie prowadzić tam izraelska firma NEOMED energy. Portal ten twierdzi, że NEOMED energy jest „najpotężniejszą” firmą energetyczną w Izraelu, która w ciągu ostatniej dekady zainwestowała w tę dziedzinę 12 miliardów dolarów, w tym w rozwój, eksplorację, produkcję i sprzedaż. Ma ona bezprecedensowe umowy o połączeniach międzysystemowych zarówno z ZEA, jak i Jordanią, a także umowę z ZEA po normalizacji stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Abu Zabi.

Jej dyrektor generalny Yossi Abu, wyraził przekonanie, że Maroko ma ogromny potencjał do odkrycia gazu ziemnego, zwłaszcza na marokańskiej Saharze, i chcemy być ważnym graczem w Maroku, i przyjeżdżamy, aby inwestować.

Yossi Abu zapewnił, że Maroko ma idealną pozycję, aby stać się światowym centrum energetycznym, biorąc pod uwagę jego stabilność, położenie geograficzne i bliskości Europy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.