Rządu rozpatruje projekt dotyczący zmian w finansowaniu termomdernizacji i remontów

1542988067 termomodernizacja arc ab

fot: ARC/Andrzej Bęben

W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie na wymianę starych pieców i kotłów domowych na paliwo stałe, a także na termomodernizację budynków jednorodzinnych

fot: ARC/Andrzej Bęben

Na wtorkowym posiedzeniu rząd rozpatruje projekt dotyczący zmian w finansowaniu termomodernizacji i remontów, który ma na celu zwiększenie efektywności energetycznej w budownictwie wielorodzinnym. Inwestycje z tym związane przewidziano w Krajowym Planie Odbudowy.

Jak podano w uzasadnieniu, projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych stanowi przede wszystkim realizację działań związanych z wdrażaniem Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie grantu termomodernizacyjnego na głębokie i kompleksowe termomodernizacje. Grant ma wynosić 10 proc. kosztów inwestycji.

W projekcie jest też mowa o grancie OZE, polegającym na wsparciu inwestorów dokonujących zakupu i montażu odnawialnych źródeł energii w swoich budynkach, co pozwoli na częściową lub całkowitą zmianę źródła energii w budynku. Grant ma wynieść 50 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Wprowadzony ma być też grant MZG (mieszkaniowy zasób gminy), z przeznaczeniem na poprawę efektywności energetycznej w budynkach z mieszkaniowego zasobu gminy.

Zaproponowano też m.in. dodatkowe bezzwrotne finansowe wsparcie dla inwestycji realizowanych ze wsparciem z Funduszu Dopłat, polegających na remoncie mieszkań komunalnych zamieszkanych przez osoby zagrożone ubóstwem energetycznym, pod warunkiem zmiany źródła ciepła na niskoemisyjne. Przewidziano też wyższe wsparcie dla samorządów w związku z budową mieszkań w podwyższonym standardzie efektywności energetycznej dla osób o umiarkowanych i niższych dochodach.

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano, że w okresie funkcjonowania Funduszu Odbudowy (do 2026 r.) zostaną zrealizowane inwestycje w ok. 6000 budynkach, w tym inwestycje polegające na głębokiej termomodernizacji w 1275 budynkach, remonty i termomodernizacje w budynkach gminnych ze wsparciem grantu MZG w 1885 budynkach, remonty lokali komunalnych w budynkach poddawanych termomodernizacji lub remontom w 940 budynkach, montaż i uruchomienie instalacji OZE w budynkach wielorodzinnych - w 1800 budynkach, montaż i uruchomienie instalacji OZE w nowo budowanych budynkach TBS/SIM - w 100 budynkach.

W ramach wsparcia przedsięwzięć polegających na budowie nowych budynków dla osób o niskich i średnich dochodach przewiduje się budowę 12 355 mieszkań.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kupujemy mniej, inflacja w górę

Spożycie prywatne będzie rosło wolniej w 2026 r. niż w roku poprzednim - napisał ekonomista banku Credit Agricole Krystian Jaworski w komentarzu do danych GUS. Jako powód wskazał rosnącą inflację, która zmniejsza siłę nabywczą konsumentów.

Domański: Pakiet "Ceny Paliwa Niżej" zostanie prawdopodobnie przedłużony

Pakiet "Ceny Paliwa Niżej" zostanie prawdopodobnie przedłużony - poinformował minister finansów i gospodarki Andrzej Domański w poniedziałek podczas Forum Gospodarczego "Rzeczpospolitej".

Niebawem decyzja w sprawie drugiej jednostki FSRU. To kluczowe dla bezpieczeństwa

W najbliższych tygodniach zapadnie decyzja o ewentualnym zakontraktowaniu drugiej jednostki FSRU w Zatoce Gdańskiej. Decydujący będzie finał procedury "open season", badającej rynek - poinformował PAP prezes Gaz-Systemu Sławomir Hinc.

1751021169 sesja 26 06 2511

Pierończyk: Potrzebne decyzje polityczne ws. Huty Pokój Profile i Huty Pokój Konstrukcje

Prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk ocenił w poniedziałek, że po przygotowaniu rozwiązań dla spółek Huta Pokój Profile i Huta Pokój Konstrukcje, potrzebne są decyzje polityczne ws. ich wdrożenia. W Częstochowie wyszło w branży hutniczej, to w Rudzie Śląskiej też to jest możliwe - ocenił.