Rząd zachęca samorządy do dystrybucji węgla

fot: Tomasz Rzeczycki

Zapas węgla na zimę na tarasie schroniska PTTK Strzecha Akademicka

fot: Tomasz Rzeczycki

- Kluczową kwestią jest rzetelny dialog z samorządami, tak, aby wypracować najlepsze rozwiązanie, które w praktyce będzie działało - powiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń odnosząc się do możliwości dystrybucji węgla przez samorządy.

Soboń w środę w Programie 1 Polskiego Radia odniósł się do możliwości dystrybucji węgla przez samorządy.

- Kluczową kwestią jest to, co rozpoczął pan premier Mateusz Morawiecki, czyli rzetelny dialog z samorządami, tak aby wypracować najlepsze rozwiązanie, tak aby ono w praktyce działało - powiedział Soboń.

Jak dodał, rządowi nie chodzi o to, aby przerzucać się odpowiedzialnością. - My znamy odpowiedzialność rządu i widać, że podejmujemy cały czas działania, aby Polakom w tym trudnym okresie tej zimy pomagać i tworzyć kolejne narzędzia (...), skuteczne - wskazał Soboń.

Zdaniem wiceministra skuteczne narzędzie spowoduje, że samorządy faktycznie się zaangażują. - I wtedy jasno będzie widać, który samorząd chce pomagać swoim mieszkańcom, a który nie. Ale, żeby takie rozwiązanie wypracować potrzebny jest dialog i cieszę się, że ten dialog został nie tylko uruchomiony, ale trwa już - można powiedzieć - pełną gębą - powiedział.

W środę premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- We wtorek odbyło się spotkanie m.in. premiera i wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera z samorządowcami na temat cen energii. Szef rządu zaprosił na wtorkowe rozmowy przedstawicieli władz lokalnych zrzeszonych m.in. w Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich. Jak podkreślił po spotkaniu wiceszef MSWiA, dotyczyło ono cen energii oraz dystrybucji węgla i zaproponowano na nim dwie ustawy dotyczące tych kwestii. Konkretne propozycje pan premier przedstawił, jakie narzędzia mają wprowadzać te ustawy - powiedział Szefernaker.

Soboń w środę pytany o to, czy Tarcza Antyinflacyjna będzie przedłużona na 2023 rok odparł: awsze taką decyzję podejmujemy w ostatniej chwili - w takiej ostatniej, która jednocześnie pozwala na przeprocedowanie legislacyjne tych zmian. (...) - Robimy to w tych odcinkach kwartalnych i pewnie przed nami za chwilę decyzja - ja jej nie przesądzam - o kontynuacji tych rozwiązań, w postaci obniżek VAT-u, akcyzy i podatku od sprzedaży detalicznej, przede wszystkim dla gazu, energii, paliwa, żywności i nawozów.

- Zrobimy to ponownie na okres kwartalny z jednego prostego powodu - to jest uszczuplenie dochodów budżetu państwa. Na samym VAT o 2,4 mld zł każdego miesiąca, 200 mln zł na akcyzie. Musimy to robić ostrożnie, patrząc na skutki tych decyzji - dodał.

Tzw. Tarcza Antyinflacyjna obowiązuje do końca 2022 r., zakłada ona utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego: żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą. Ponadto obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.