Rząd w trzecim kwartale chce przyjąć strategię w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego

1609848843 atom pixabay com

fot: pixabay.com

W opinii Ministerstwa Klimatu w realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej za lata 2016-2019 administracja działała terminowo, natomiast opóźnienia były po stronie inwestora

fot: pixabay.com

- W trzecim kwartale br. rząd zamierza przyjąć strategię i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Polski - wynika z piątkowego wpisu w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W piątek w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się wpis dot. projektu uchwały ws. przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z zamieszczoną informacją odpowiadać za to będzie resort klimatu i środowiska, a rząd zamierza przyjąć uchwałę w trzecim kwartale 2021 roku.

Wyjaśniono, że obowiązek opracowania strategii wynika z przepisów Prawa atomowego. Zgodnie z nim taki dokument jest opracowywany nie rzadziej niż co 10 lat, a pierwsza strategia ma zostać przedstawiona do 23 września br.

Przypomniano, że do tej pory w Polsce nie funkcjonował jeden dokument określający strategię i politykę w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Prawo atomowe określa z kolei cele takiej strategii. Mają się w niej znaleźć: opis prawnych uwarunkowań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej; opis aktualnego stanu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej; zasady bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej oraz kierunki działań mających na celu rozwój bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

W wykazie podkreślono, że strategia ma realizować także cele wskazane w innych strategicznych dokumentach rządowych jak np. Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.); Polityka energetycznej Polski do 2040 r.; Polityka ekologiczna państwa 2030, czy Krajowy plan postępowania z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym.

Strategia określa kierunki działań w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej dla pokojowych zastosowań energii jądrowej. Dodatkowo, w strategii sformułowano zasady bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, stanowiące podstawę działań nadzorczych oraz regulacyjnych w obszarze wykorzystania źródeł promieniowania jonizującego. Przyjęte w strategii zasady oraz kierunki działań mają za zadanie wspierać realizację celów zdefiniowanych w przedstawionych dokumentach strategicznych - podkreślono w wykazie.

Dodano, że strategia będzie miała charakter programowy i jest wyrazem zaangażowania państwa w zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej we wszystkich działaniach związanych z pokojowym wykorzystaniem technologii jądrowych oraz źródeł promieniowania jonizującego.

Zgodnie z Polityką energetyczną Polski do 2040 w 2033 r. zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni jądrowej o mocy ok. 1-1,6 GW. Kolejne bloki będą wdrażane co dwa-trzy lata, a cały program jądrowy zakłada budowę sześciu bloków o mocy 6-9 GW. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami w pierwszej połowie lat 40. 20-25 proc. energii elektrycznej produkowanej w Polsce będzie pochodzić z atomu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.