Rząd niemiecki powinien byćbardziej wrażliwy\" ws. przebiegu Gazociągu Północnego?

Minister obrony narodowej Bogdan Klich liczy, że rząd kanclerz Angeli Merkel \"będzie bardziej wrażliwy\" na argumenty strony polskiej w sprawie przebiegu Gazociągu Północnego, którym od 2010 roku przez Bałtyk ma popłynąć gaz z Rosji do Niemiec.

Według niego, konflikt interesów pomiędzy państwami odbiorcami i państwami tranzytowymi w sprawie bałtyckiego rurociągu nie może rzutować na zasadę solidarności w Unii Europejskiej.

- Podczas przygotowywania projektu rurociągu bałtyckiego kanclerz Schroeder nie brał pod uwagę tak naprawdę argumentów strony polskiej. Wiem, że pani kanclerz Merkel ma świadomość tego, że argumenty strony polskiej były słabo rozumiane przez poprzedniego kanclerza i wydaje się, że w tej chwili w ramach odnowy stosunków polsko-niemieckich strona niemiecka jest znacznie bardziej wrażliwa na argumenty Polaków – powiedział dziennikarzom Klich, który w poniedziałek uczestniczył w krakowskiej konferencji na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Jego zdaniem, pomimo wyraźnego konfliktu interesów pomiędzy Polską i Niemcami, to strona niemiecka w imię zasady solidarności w Unii Europejskiej powinna wykazywać się znacznie większą otwartością na nasze argumenty, jako kraju tranzytowego.

Klich podkreślił, że gabinet premiera Donalda Tuska nie zmienia swojego negatywnego stosunku do gazociągu bałtyckiego, o czym mówił w swoim expose nowy szef rządu.

- My zdajemy sobie sprawę, że jest fundamentalna różnica w poglądzie pomiędzy krajami, które są w większości odbiorcami surowców energetycznych, a tymi, które są krajami tranzytowymi (...). Polska jest zainteresowana tym, żeby jak największa część rurociągu przechodziła przez nasze narodowe terytorium, podczas gdy Niemcy - jako kraj odbiorca - są zainteresowane przede wszystkim tym, aby uniezależnić dostawy surowców energetycznych od krajów tranzytowych – zauważył szef MON.

Rosja i Niemcy w 2005 roku uzgodniły budowę gazociągu biegnącego po dnie Bałtyku i omijającego Polskę. Niemcy argumentowały, że gazociąg zwiększy bezpieczeństwo energetyczne ich i całej Europy.

Równocześnie inne kraje, jak Litwa czy Polska, sprzeciwiały się projektowi, obawiając się, że stanie się on narzędziem wywierania politycznej presji. Szwecja także zgłaszała sprzeciw wobec projektu, obawiając się, że doprowadzi on do zwiększenia rosyjskiej obecności militarnej w regionie. Ze względów ekologicznych Szwecja domaga się także zmiany trasy Gazociągu Północnego.

Pierwsza nitka Gazociągu Północnego ma być oddana do eksploatacji w drugiej połowie 2010 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ma 15 lat i fotografuje kopalnie. Właśnie odwiedził KWK Murcki-Staszic

Mickael Pantin - młody francuski fotograf, autor projektu "Industry revealed" odwiedził w tym tygodniu KWK Murcki-Staszic. Swoje prace wielokrotnie już pokazywał na wystawach.

Prawda jest gorzka. Górnictwo kojarzy się przede wszystkim z degradacją terenów i szkodami

– Gospodarka bez surowców nie ma szans na przetrwanie. Tę prawdę należy propagować i prowadzić ustawiczny dialog ze społeczeństwem na rzecz bezpieczeństwa surowcowego kraju – takie wnioski płyną z tegorocznej konferencji „Przyszłość terenów pogórniczych”, zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Wyższy Urząd Górniczy i Uniwersytet Śląski.

Powrót do górnictwa a zwrot JOP. Ważna opinia prawnika

Łukasz Oleś, adwokat: Czym innym jest utrata uprawnienia do świadczenia lub brak możliwości ponownego skorzystania z programu restrukturyzacyjnego, a czym innym obowiązek zwrotu już wypłaconej jednorazowej odprawy pieniężnej.

KGHM zamierza zbudować pierwszą w Polsce kopalnię polihalitu

KGHM Polska Miedź planuje budowę pierwszej w Polsce kopalni polihalitu w rejonie Zatoki Puckiej. Według przedstawicieli spółki realizacja inwestycji może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy.