Rząd: mniej na promocję biopaliw, więcej na wydatki społeczne

fot: ARC

Biopaliwa są to stałe, płynne lub gazowe paliwa produkowane z biomasy, czyli z wszelkich substancji pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także z produktów pozyskanych z ich przetworzenia

fot: ARC

W 2016 r. rząd nie przeznaczy 1,5 proc. z akcyzy na promocję biopaliw, większe za to mogą być wydatki społeczne - wynika z przyjętego we wtorek (1 grudnia) przez Radę Ministrów projektu tzw. ustawy okołobudżetowej na przyszły rok.

Centrum Informacyjne Rządu podało we wtorkowym komunikacie, że rząd zatwierdził projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2016, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej. Wyjaśniono, że jest on ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok.

- Przewidziane w niej propozycje mają odzwierciedlenie w kwotach ujętych w projekcie budżetu i zapewniają jego prawidłową realizację - napisano.

Zmiany dotyczą m.in. regulacji z ustawy o biokomponentach i biopaliwach. - W 2016 r. nie będzie stosowany przepis, który stanowi, że na działania promujące rynek biopaliw przeznacza się 1,5 proc. planowanych w poprzednim roku wpływów z podatku akcyzowego od paliw silnikowych, co pozwoli przeznaczyć te środki na wydatki o charakterze społecznym - zaznaczono.

Projekt reguluje m.in. kwestie świadczeń i wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych. Do najważniejszych rozwiązań przewidzianych w tym zakresie zaliczono: "zamrożenie" funduszu świadczeń socjalnych na poziomie obowiązującym w 2015 r., czy "zamrożenie" na poziomie 2013 r. podstawy naliczenia wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracowników uczelni publicznych.

Przewidziano, że odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla nauczycieli dokonywany będzie na podstawie kwoty bazowej z 2012 r., a podstawą odpisu na fundusz socjalny dla emerytów i rencistów - byłych żołnierzy oraz funkcjonariuszy innych służb mundurowych będą środki zaplanowane na 2011 r. na emerytury i renty.

Projekt zakłada też "zamrożenie" kwoty bazowej wynagrodzeń dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. - Nie wyklucza to możliwości podwyższenia wynagrodzeń tych osób w rozporządzeniu ustalającym mnożniki kwoty bazowej - zastrzegło CIR.

W planie finansowym Funduszu Pracy w 2016 r. przeznaczono 835,3 mln zł na staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne (rezydentury) lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. Jednocześnie zwiększone mają zostać o ponad 700 mln zł wydatki na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu.

- W 2016 r. przewidziano częściowe finansowanie rezydentur ze środków budżetu państwa - do 182,9 mln zł (umożliwi to odbycie specjalizacji przez wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015) - napisano w komunikacie.

Zgodnie z projektem analogicznie, jak w latach ubiegłych, stosowana będzie regulacja umożliwiająca elastyczne planowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli. Przewidziano możliwość dofinansowania z budżetu państwa Funduszu Emerytalno-Rentowego (w przypadku większej liczby świadczeniobiorców); możliwe będzie przyznanie dotacji celowej na obsługę medialną Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.