Rząd kontra oligarchowie, czyli bój o Norylski Nikiel

Największy na świecie producent niklu, platyny i palladu - rosyjski koncern Nornikiel należący do oligarchów Deripaski i Potanina może zostać znacjonalizowany

Koncern ogłosił właśnie strategię na 2009 rok. Utrzymana ma zostać wielkość produkcji niklu (335 tys. t) i miedzi (ok. 400 tys. t), a zmniejszona o 15 proc. platyny i o 13 proc. palladu. Norylski Nikiel ma dziś prawie 20 proc. światowego rynku niklu, połowę palladu i platyny. Zatrudnia ponad 150 tys. Rosjan i włada 200-tysięcznym miastem Norylsk na północnej Syberii. Ma też fabryki w Australii, RPA, Botswanie, USA i Finlandii - napisała \"Rzeczopspolita\".

Według ogłoszonej strategii głównym celem koncernu w przyszłym roku będzie obcięcie wydatków o 800 mln dolarów. Oznacza to zwolnienia pracowników, ale o tym na jakich zasadach i o ile, na razie nikt w koncernie głośno nie mówi. Na pierwszy ogień pójdą zagraniczne fabryki Nornikla (przede wszystkim zakład w Australii). Pracę stracić tam ma ok. 1100 osób. O 220 osób zmniejszy się także załoga głównej siedziby koncernu w Moskwie.

Szefowie koncernu zapewniają, że nie zmieniły się plany inwestycyjne. Na zwiększenie wydobycia z zagranicznych złóż firma wyda ok. 150 mln dolarów.

Maksim Chudałow specjalista rynku metali kompanii Metropol w Moskwie ocenił dla „Rz”, że koncern z Norylska postępuje podobnie jak inne koncerny swojej branży w warunkach kryzysu - tnie wydatki.- To konieczność, bo w przyszłym roku światowy popyt na stal nierdzewną, do produkcji której potrzebny jest nikiel, zmniejszy się na ok. 33 proc.. Dlatego koncern chroni produkcję niklu i miedzi w kraju, bo to surowce strategiczne i niezbędne dla rozwoju takich branż jak elektronika i metalurgia - uważa ekspert.

Za pierwsze półrocze Nornikiel zanotował 33-proc. spadek czystego zysku (2,68 mld dol. wobec 4,01 mld dol za I pół. 2007).W październiku Duma zgodziła się znieść monopol państwa na eksport platyny, ustanowiony w czasie zapaści rosyjskiej gospodarki w 1998 r. Od tego czasu Nornikiel i mniejsi rodzimi producenci, sprzedawali za granicę tylko za pośrednictwem państwowej spółki Ałmazjuwielireksport. Możliwość sprzedaży bez pośredników poprawiła finanse koncernu.

Główny bój o Norylski Nikiel odbędzie się 26 grudnia, podczas wyboru rady dyrektorów przez większościowych akcjonariuszy koncernu. Rada liczy 13 osób i według ekspertów, może zostać zdominowana przez przedstawicieli rządu. A stąd już prosta droga do decyzji o renacjonalizacji spółki.

Norylski Nikiel niegdyś chluba komunistycznego Związku Radzieckiego to własność rosyjskich oligarchów. Najwięcej, bo ok. 30 proc. ma Władimir Potanin (25 najbogatszy człowiek świata wg Forbes\'a), 14 proc. - jego dawny biznesowy partner i 24 bogacz świata Michaił Prochorow.

Do niedawna karty rozdawał najbogatszy Rosjanin Oleg Deripaska posiadacz tzw. pakietu blokującego (25 proc. akcji plus jedna akcja). Jednak teraz pakiet znajduje się w rękach państwowego Wnieszekonombanku, który w październiku poratował Deripaskę kredytem 4,5 mld dolarów na spłatę długów jego kompanii aluminiowej Rusał.Kredyt został udzielony pod zastaw akcji Nornikla.

Nic dziwnego, że wśród kandydatów Deripaski do rady dyrektorów są m.in. były szef administracji prezydenta Putina Aleksander Wołoszyn i dyrektor państwowego koncernu Rostechnologie Sergiej Czeremiezow. Prezesem zarządu koncernu jest także człowiek Putina - były dyrektor „Rosturizmu” Władimir Strzałkowki.

Według rosyjskich analityków i mediów, jeżeli Oleg Deripaska nie zdoła spłacić długu wobec Wnieszekonombanku, straci na rzecz państwa nie tylko Norylski Nikiel, ale także Rusał - lidera wśród rosyjskich producentów aluminium.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.