Rynek: PKN Orlen rozważa emisję euroobligacji

1377795720 orlen upstream orlenupstream pl

fot: Orlen Upstream

Do tej pory Orlen wykonał siedem otworów w poszukiwaniu gazu z łupków - pięć pionowych i dwa horyzontalne

fot: Orlen Upstream

PKN Orlen rozważa emisję euroobligacji. Spółka analizuje też kontynuowanie programu emisji krajowych obligacji detalicznych - poinformował podczas piątkowej (24 stycznia) konferencji prasowej wiceprezes płockiego koncernu ds. finansowych Sławomir Jędrzejczyk.

- Myślimy oczywiście o euroobligacjach, myślimy od bardzo wielu lat i czekamy tylko na dobry moment. Z jednej strony mamy rating i to jest impuls, który pozwoli nam na rynek euroobligacji wychodzić. Natomiast jest kwestia czasu - podkreślił Jędrzejczyk.

Wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych dodał, że z obserwacji płockiego koncernu wynika, iż rynek euroobligacji jest obecnie korzystny, a jednym z elementów strategii spółki jest dywersyfikacja finansowania.

- Można się rzeczywiście zastanawiać, czy nie jest to już ten moment, kiedy powinniśmy wejść (na rynek euroobligacji - PAP) . (...) Posiadając obligacje detaliczne, korporacyjne i do tego jeszcze euroobligacje, to da nam absolutnie ogromny komfort z punktu widzenia długoterminowego finansowania naszego budżetu. Także nie należy wykluczyć, że w 2014 r. wypuścimy euroobligacje - oświadczył Jędrzejczyk.

Zaznaczył przy tym, że PKN Orlen nie odczuwa presji wejścia na rynek euroobligacji, ponieważ ma w całości zapewnione finansowanie.

Jędrzejczyk przypomniał, że planowana przez płocki koncern wartość maksymalna rozpoczętego w maju 2013 r. programu emisji obligacji detalicznych ma wynieść do 1 mld zł. Do listopada 2013 r. spółka wyemitowała cztery serie obligacji o wartości 700 mln zł - w trzech transzach po 200 mln zł i jednej za 100 mln zł.

- Mamy plan na 1 mld zł. Pamiętamy - wyemitowano 700 mln zł. Mamy czas do maja tego roku. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału zastanowimy się, czy jest dobry moment i dobry rynek, żeby te 300 mln zł ulokować - oświadczył.

Przypomniał, że emisja obligacji PKN Orlen w 2013 r. cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

- Dywersyfikacja finansowania, dostęp bezpośredni do kierowców, do obywateli, jest dla nas bardzo istotny. Także absolutnie myślimy o kontynuacji - dodał.

Jak podał Jędrzejczyk, zysk jednostkowy PKN Orlen w 2013 r. - na bazie wyników kwartalnych - wyniósł 618 mln zł i na podstawie tej kwoty dokonany zostanie jego podział, w tym ustalenie kwoty ewentualnej dywidendy za ubiegły rok dla akcjonariuszy płockiego koncernu.

Dywidenda PKN Orlen za 2012 r. wyniosła 1,50 zł na jedną akcję. Największą dywidendę płocki koncern wypłacił z zysku netto za 2004 r. - było to 2,13 zł na jedną akcję. (PAP)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.