Rydułtowy z 33 mln zł dotacji do nowych funkcji terenu szybu Leon III

Samorząd Rydułtów otrzymał blisko 33 mln zł unijnej dotacji do wartego ponad 35 mln zł projektu zaadaptowania dawnych obiektów szybu Leon III kopalni Rydułtowy na potrzeby rozwijania nowej działalności gospodarczej. W tym celu w budynkach sprężarek i maszyny wyciągowej powstaną nowe biura i magazyny.

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Samorząd Rydułtów otrzymał blisko 33 mln zł unijnej dotacji

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Samorząd Rydułtów otrzymał blisko 33 mln zł unijnej dotacji do wartego ponad 35 mln zł projektu zaadaptowania dawnych obiektów szybu Leon III kopalni Rydułtowy na potrzeby rozwijania nowej działalności gospodarczej. W tym celu w budynkach sprężarek i maszyny wyciągowej powstaną nowe biura i magazyny.

Jak wynika z informacji na stronie programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego (FESL), dotację przyznano w naborze tzw. działania 10.9.FESL, zakładającego “ponowne wykorzystanie terenów poprzemysłowych, zdewastowanych, zdegradowanych na cele rozwojowe regionu“. Finansowanie pochodzi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

Już w marcu br. rydułtowski samorząd zamówił w dofinansowanym teraz projekcie zaprojektowanie adaptacji byłego budynku sprężarek oraz budynku maszyny wyciągowej szybu Leon III na pomieszczenia biurowe oraz magazyn.

Dawny budynek sprężarek dzięki środkom zostanie przekształcony w przestrzeń biurową Rydułtowskiego Centrum Przedsiębiorczości (RCP): z biurami, pomieszczeniami socjalnymi i technicznymi dostępnymi również dla osób z niepełnosprawnościami.

Z kolei budynek maszyny wyciągowej ma zyskać funkcję magazynową z dostępem do rampy rozładunkowej oraz wydzieloną klatką ewakuacyjną obsługującą kompleks RCP. Przedsiębiorcy będą mogli wynajmować pomieszczenia od RCP.

Położony przy rydułtowskiej stacji kolejowej szyb Leon III wraz pobliskim z szybem Leon II przez dziesięciolecia tworzył kompleks szybowy Leon kopalni Rydułtowy (obecnie część kopalni ROW). Tereny zasypanego szybu Leon III miasto przejmowało od Spółki Restrukturyzacji Kopalń m.in. w latach 2020-21, podczas gdy szybem Leon II nadal prowadzono wydobycie.

Ostatni wagonik węgla wydobyto szybem Leon II w marcu br.; odtąd urobek z kopalni Rydułtowy odstawiany jest na powierzchnię przez ruch Marcel kopalni ROW. Ruch Rydułtowy nadal będzie tamtędy prowadził wydobycie zgodnie z obowiązującą umową społeczną dla górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 r. (planowo do 2043 r.).

W poprzednich latach rydułtowski samorząd szukał nowych funkcji dla przejętych terenów szybu Leon III. W połowie 2023 r. miasto zamówiło za ponad 6 mln zł z tzw. funduszy norweskich budowę nowej drogi o długości ok. 540 m łączącej ul. Ofiar Terroru i ul. Adama Mickiewicza.

Ma to być część tzw. uzbrojenia terenu pod budowę osiedla mieszkaniowego przez spółkę SIM Śląsk Południe. Rydułtowski samorząd przekazał aportem do spółki ponad dwa hektary terenu dawnego szybu (dawnego tzw. holzplatzu, placu drzewnego).

Odrębny projekt zakłada zagospodarowanie terenu poprzez wykonanie dojść, dojazdów i miejsc postojowych dla przedsiębiorców, budowę sieci kanalizacyjnych oraz oświetlenia terenu. Uporządkowana ma zostać gospodarka wodami opadowymi, wykonane zbiornik retencyjny i ogrody deszczowe. Zaaranżowana będzie również nowa zieleń.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.