Rybnik z bardziej ekologicznymi autobusami na gaz

1580823523 rybnik autobusy

fot: UM Rybnik/W. Troszka

Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku planuje uruchomić kolejne tego typu pojazdy w drugiej połowie roku

fot: UM Rybnik/W. Troszka

Jak poinformowali przedstawiciele urzędu miejskiego w Rybniku, na ulice miasta wyjechał pierwszy z dziewięciu nowych autobusów zasilanych CNG (sprężonym gazem ziemnym). Zarząd Transportu Zbiorowego planuje uruchomić kolejne tego typu pojazdy w drugiej połowie roku.

 - Nowe autobusy zakupione zostały przez firmę Transgór S.A., są to fabrycznie nowe autobusy marki Mercedes - Benz o długości 12 metrów, mogą pomieścić ponad 90 pasażerów. To pierwsze autobusy CNG, które na stałe będą u nas kursowały – mówił Łukasz Kosobucki dyrektor Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku -  To  istotny ruch w kierunku poprawy środowiska, gdyż zanieczyszczenia emitowane przez autobusy zasilane CNG są prawie trzykrotnie mniejsze od emisji pochodzących z takich samych autobusów zasilanych olejem napędowym – zaznacza Kosobucki.

Wśród wielu zalet eksploatacji takich autobusów wymienić można m.in. bezdymne spalanie oraz brak cząstek sadzy. Nowe pojazdy wyposażone są we wszystkie systemy informacji i pobierania opłat jakie są standardem w Rybniku. Wygląd zewnętrzny został również dostosowany do wymagań Rybnika (System Identyfikacji Wizualnej Miasta), różnica polega na tym, że na dachu zamontowano butle do przechowywania gazu ziemnego. Ładowanie autobusu zajmuje od 20 minut do 4 godzin w zależności od efektywności sprężarki na stacji doładowującej.  Koszt zakupu jednego pojazdu to ponad 1 mln zł.

- Wprowadzenie autobusów gazowych na ulice Rybnika jest kolejnym elementem konsekwentnej ewolucji systemu transportowego. Trzeba pamiętać, że miasto wiąże z Transgórem długoletnia umowa, w ramach której operator zobowiązany jest między innymi wymieniać tabor – wyjaśnia Bartosz Mazur z rybnickiego magistratu – Miasto konsekwentnie  egzekwuje zapisy umowy – należy liczyć, że nowe autobusy będą cechować się przede wszystkim większą niezawodnością. Warto przy tej okazji wspomnieć, że miasto jest na etapie przygotowywania strategii rozwoju elektromobilności – zapowiada Mazur.  

Zakup nowych autobusów wpisuje się doskonale w politykę czystego powietrza, a w szczególności to początek wypełniania obowiązków wynikających z ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

- Kilometry związane z przejazdem takiego typu autobusów są oczywiście droższe, tak to jest, że ekologia kosztuje. Wciąż musimy się do tego przyzwyczaić. W kwestii ekologii nasze myślenie często jest krótkodystansowe, tu i teraz chcemy, żeby było tanio. Nie myślimy o kosztach społecznych związanych ze zdrowiem ludzi czy trwałymi zmianami klimatu, cieszę się, że w Rybniku robimy krok do przodu związany z transportem – mówił podczas prezentacji nowych autobusów prezydent Piotr Kuczera -  Niedługo zaprezentujemy samochody jednostek miejskich, które również będą zasilane gazem. To ruch ze strony samorządu w kierunku ekologii i obowiązków wynikających z ustawy o elektomobilności. Chciałbym by również spółki Skarbu Państwa wypełniały swoje obowiązki w tym względzie. Mam tu na myśli obietnicę ze strony PGNiG Obrót Detaliczny dotyczącą budowy stacji na terenie miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców - zaznaczył prezydent.

- Rozmowy z PGNiG Obrót Detaliczny trwały bardzo długo, mieliśmy zapewnienie o budowie stacji na terenie Rybnika, niestety póki co stacji nie ma, czekamy i nadal rozmawiamy. Za kilka tygodni wdrażamy rozwiązanie tymczasowe w postaci specjalnych butli, które pozwolą nam ładować autobusy na miejscu bez konieczności dojazdu do stacji w Tychach – komentuje Antoni Mainczyk prezes firmy Transgór.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.