Rybnik: w konkursie architekci zaplanują przebudowę w centrum miasta

1521631850 csm hallera2 rybnik eu

fot: UM Rybnik - L. Tyl

Architekci zaplanują na zlecenie samorządu Rybnika, jak zagospodarować opuszczony familok przy ul. Hallera oraz jego otoczenie w śródmieściu

fot: UM Rybnik - L. Tyl

Katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłosił na zlecenie samorządu miejskiego Rybnika konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Gen. J. Hallera.

Konkurs ma wyłonić najlepszą pod względem użytkowym i kompozycyjnym zagospodarowania obszaru w centrum miasta. W bezpośrednim sąsiedztwie budynku powstać ma zgodnie z planami pawilon Centrum Edukacji Artystycznej przy ul. Gen. J. Hallera. Projekt konkursowy musi też wpisać się w otoczenie - chodzi m.in. o plan zagospodarowania tzw. kwartału Rzeczna oraz istniejącą zabudowę śródmieścia, a szczególnie pierzei domów przy konkursowej ulicy.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać w SARP Katowice do 6 kwietnia tego roku (do godz. 15.00). Czas na przedstawienie prac dla dopuszczonych do konkursu uczestników upłynie 24 maja po południu. Na 12 czerwca zaplanowano ogłoszenie wyników.
 
- Sąd konkursowy oceniać będzie m.in. kompozycję założenia przestrzennego, rozwiązania funkcjonalne w skali urbanistycznej i architektonicznej oraz walory zaproponowanych form architektonicznych i rozwiązań konstrukcyjnych. Istotna będzie też relacja nowych form architektonicznych do istniejących budynków przy ul. Hallera 10 i ul. Hallera 12 na terenie opracowania. Ocenie będą podlegały również koszty eksploatacji elementów zagospodarowania terenu - zastrzegli organizatorzy z SARP.

Przewiduje się przyznanie trzech nagród: 30 tys. zł i zaproszenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zmówienia publicznego w trybie zamówienia z wolnej ręki dla autorów najlepszej pracy, 20 tys. zł i 10 tys. zł, a także trzy wyróżnienia (o łącznej wartości 9 tys. zł).

Kwartał między ulicami Hallera, Raciborską, Pocztową i Nacyną to niezagospodarowany teren, na którym dotąd m.in. funkcjonował przez lata parking tymczasowy. Zastąpi go wielopoziomowy parking.

Istnieje już koncepcja architektoniczna pawilonu Rybnickiego Centrum Edukacji Artystycznej - wybrali ją także architekci katowickiego SARP we wcześniejszym konkursie. Działać ma tu galeria z ekspozycją stałą i czasową oraz centrum spotkań tematycznych, zajęć twórczych i szeroko pojętej aktywizacji kulturalno-artystycznej.

Wiosną zeszłego roku pokazano plan, według którego w kwartale zbudowane mają zostać dwa budynki mieszkalno-usługowe. Mieścić mają po ponad 80 mieszkań i kilka lokali usługowych o łącznej powierzchni tysiąca metrów kwadratowych.

Całe przedsięwzięcie nazywane zbiorczo "Projekt Rzeczna" (od pobliskiej ulicy), w skład którego wchodzi też budowa 220 m Bulwaru nad Nacyną (prowadzącego docelowo nad Zalew Rybnicki), miasto rozplanowało wstępnie na lata 2017-2020. Pod zaplanowane roboty wyburzono już m.in. dawną siedzibę straży miejskiej. Na jej miejscu budowany jest kosztem 19,4 mln zł przez firmę Erbud parking wielopoziomowy na 460 miejsc.

W połowie marca rozstrzygnięto też przetarg na nową drogę-łącznik ul. Hallera i Posztowej, którą zbuduje gierałtowicka firma Auto-Trans Asfalty za 3,3 mln zł. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.