Rybnik: sposób na kierowców - droższe parkingi i tańsze bilety

fot: Maciej Dorosiński

Zgodnie z przyjętą uchwałą pierwsza rozpoczęta godzina parkowania w Katowicach będzie kosztowała 2 zł, druga - 2,40 zł, trzecia - 2,80 zł, za każdą następną kierowcy zapłacą 2 zł. Dotychczas stawki te wynosiły odpowiednio: 1,50 zł, 1,80 zł, 2 zł i 1,50 zł

fot: Maciej Dorosiński

Od 1 marca samorząd Rybnika obniży ceny biletów komunikacji miejskiej, jednocześnie podwyższy opłaty za parkowanie. Miasto chce w ten sposób przekonać kierowców do korzystania z autobusów - parkowanie ma być droższe niż przejazd transportem publicznym.

Jak przekazał w środę rybnicki magistrat, "zmiany są duże i jednoznacznie wskazują na kierunki polityki transportowej miasta". Równocześnie mają uprościć cennik i promować wśród pasażerów kartę elektroniczną, m.in. zlikwidowane zostanie zróżnicowanie stref wokół miasta - utrzymana będzie jedna strefa pozamiejska.

Od 1 marca podstawowy bilet 30-dniowy będzie w Rybniku kosztował 70 zł, zamiast dotychczasowych 90 zł (za bilet 4-tygodniowy). Bilet 30-dniowy na strefę pozamiejską stanieje natomiast do 90 zł (z 96 zł lub 108 zł). Potanieją również ceny biletów ważnych 7 lub 14 dni.

Znacznie stanieją bilety jednorazowe kupowane e-Kartą (pod warunkiem rejestracji wyjścia z autobusu). Podstawowy bilet w granicach Rybnika będzie kosztował 2 zł, zamiast 2,80 zł (a przy podróży do dwóch przystanków - 1 zł). Podróż w strefie pozamiejskiej będzie kosztowała 3 zł (dotychczas 3 zł lub 3,40 zł). Brak rejestracji wyjścia będzie skutkował pobraniem zawsze 4 zł (będzie to również kwota za zakup uniwersalnego biletu jednorazowego u kierowcy; dotąd 3,80 zł, 4,40 zł lub 4,80 zł).

Ważną zmianą ma być obniżenie opłaty za kolejny przejazd, po przesiadce. Obecnie taki drugi przejazd kosztuje 1 zł (przesiąść trzeba się w ciągu 15 minut). Od 1 marca cena spadnie do 10 groszy (z możliwością przesiadki do 20 minut).

Taka konstrukcja cennika ma szczególnie zachęcać do przejazdów w relacjach, w których trzeba się przesiadać. To z kolei pozwoli miastu na wypracowanie optymalnego układu komunikacyjnego - przy braku możliwości zapewnienia bezpośredniej linii w każdej możliwej relacji.

Nową ofertą w rybnickiej komunikacji miejskiej będzie bilet dobowy - za 8 zł w granicach Rybnika i 10 zł poza miastem (ma on być również dostępny u kierowców). Nowym rozwiązaniem dla szkół i przedszkoli będzie też bilet edukacyjny - odpowiadający potrzebom organizacji szkolnych wycieczek - do teatru czy domu kultury.

Równocześnie miasto podwyższy ceny parkingów w strefie płatnego parkowania. Godzina postoju będzie kosztowała 2,50 zł - więcej od jednorazowego przejazdu autobusem (dotąd 2 zł). Z kolei cena abonamentu parkingowego w śródmieściu zostanie zrównana z ceną 30-dniowego autobusowego biletu okresowego i będzie wynosiła 70 zł.

Samorząd Rybnika zlikwiduje przy tym ulgi na abonamenty parkingowe. Według lokalnych mediów wydano ich w ub. roku ok. 480. Korzystali z nich m.in. mieszkańcy Rybnickiej Strefy Śródmiejskiej oraz pracownicy firm z centrum miasta, wśród nich pracownicy administracji - płacąc w ten sposób miesięcznie 30 zł, zamiast 100 zł.

"To wyraźny komunikat, że chcemy premiować tych, którzy dojeżdżają autobusami czy rowerem. Zmiana akcentów polityki transportowej jest konieczna, jeśli nie chcemy udusić się w smogu. Do ludzi przemawia komunikat, że autobus jest tańszy niż parking" - powiedział, cytowany w komunikacie magistratu, prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.