Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 736.96 USD (-0.20%)

Srebro

76.90 USD (-0.15%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+0.11%)

Miedź

6.02 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 736.96 USD (-0.20%)

Srebro

76.90 USD (-0.15%)

Ropa naftowa

99.03 USD (+4.76%)

Gaz ziemny

2.70 USD (+0.11%)

Miedź

6.02 USD (-0.10%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Rybnik pracuje nad utworzeniem Centrum Zielonej Energii

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Szczegóły przedsięwzięcia przedstawił w piątek w Rybniku Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, który zainicjował projekt i pozyskał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Samorząd Rybnika pracuje nad budową w tym mieście Centrum Zielonej Energii. Szacowana na 0,5 mld zł inwestycja ma opierać się o zagospodarowanie odpadów i produkcję energii elektrycznej, ciepła i wodoru. Na początku przyszłego roku ma powstać pod tym kątem spółka kapitałowa.

W marcu br. prezydent miasta Piotr Kuczera podpisał z prezesem ZE PAK Piotrem Woźnym list intencyjny ws. współpracy przy inwestycji.

Zgodnie z wtorkową informacją miasta powstał już wstępny harmonogram prac. Są w nim: ogłoszenie o przetargu na sprzedaż/dzierżawę nieruchomości pod instalację do termicznego przekształcania odpadów w IV kw. br. oraz utworzenie spółki kapitałowej Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w I kw. 2023 r.

Jak wynika z informacji miasta, Centrum ma obejmować sortownię i kompostownię, instalację do przetwarzania odpadów biodegradowalnych, wielkogabarytowych, budowlanych i sortownię. Główną inwestycją ma być budowa instalacji termicznego przekształcania odpadów, zapewniającej produkcję ciepła, energii elektrycznej i wodoru. Docelowo Centrum Zielonej Energii ma działać w formie spółki kapitałowej.

Przedsięwzięcie realizowane będzie w kwartale między ulicami: Tkoczów, Świerklańską a Drogą Regionalną. Prezydent Rybnika powołał już zespół zadaniowy do spraw utworzenia Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego w Rybniku, któremu przewodniczy prezes spółki Hossa Wojciech Muś, a w którego skład wchodzą przedstawiciele kilku merytorycznych wydziałów urzędu miasta.

Do najważniejszych zadań zespołu należy m.in. koordynacja prac zadania związanego z utworzeniem Centrum Zielonej Energii oraz opracowanie zasad współpracy z podmiotami zewnętrznymi w tym z samorządami subregionu zachodniego woj. śląskiego.

W ramach planowanej inwestycji rozważamy sprzedaż lub dzierżawę części nieruchomości pod budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania Odpadów na rzecz odrębnego inwestora - zasygnalizował prezydent Kuczera. Pozostałe elementy Centrum Zielonej Energii będą realizowane samodzielnie przez miasto - dodał.

Jak zaznaczył, obecnie Główny Instytut Górnictwa przygotowuje ekspertyzę techniczną dla składowiska odpadów, pod kątem wpływu eksploatacji górniczej na ten teren. W lutym br. rada miasta przyjęło uchwałę o objęciu filarem ochronnym terenu, gdzie planowane jest powstanie CZE. Prowadzone są również rozmowy z firmami, które wykonają instalacje do termicznego przekształcania odpadów.

Zrealizowanie inwestycji ma przynieść korzyści dla mieszkańców Rybnika oraz subregionu. Mają to być: dysponowanie gminnym nowoczesnym centrum gospodarowania odpadami, spełniającym normy ochrony środowiska, dostosowanie poziomu recyklingu odpadów do obowiązujących przepisów, stabilizacja cen za zagospodarowanie odpadów dla mieszkańców, wytwarzanie z odpadów energii elektrycznej, ciepła na potrzeby własnych instalacji i dla mieszkańców oraz do produkcji wodoru (napęd dla autobusów) i realizacja założeń gospodarki obiegu zamkniętego.

Według wcześniejszych informacji uruchomienie inwestycji z jej wszystkimi instalacjami to horyzont być może 2028 r. Strony marcowego listu intencyjnego - miast i ZE PAK - zobowiązały się do realizacji jego celów w terminie do 31 grudnia 2030 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.