Rybnik: Politechnika Śląska stawia na OZE i wodór

1741024717 ps

fot: Tomasz Żak / UMWŚ

Nowa jednostka badawcza będzie częścią filii Politechniki Śląskiej

fot: Tomasz Żak / UMWŚ

W Rybniku powstanie Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych. Nowa jednostka badawcza będzie częścią filii Politechniki Śląskiej - Centrum Kształcenia Ustawicznego. Projekt będzie realizowany ze środków unijnych.

W konferencji dotyczącej realizacji projektu uczestniczyli m.in. prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, prof. Marek Pawełczyk, rektor Politechniki Śląskiej i Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

- Transformacji energetycznej nie możemy opierać na chińskiej fotowoltaice i niemieckich wiatrakach. Ten projekt to ponad 22 mln zł ze środków europejskich na stworzenie laboratoriów badawczych i zbudowanie potencjału, byśmy mogli je sami projektować i produkować, dzięki czemu będziemy mogli dokonać tej transformacji realnie. Cieszę się, że dzięki tej inicjatywie i współpracy ze środowiskiem nauki będziemy mogli to robić w województwie śląskim – mówił marszałek Wojciech Saługa.

Całkowity koszt inwestycji to 27,2 mln zł z czego 22,3 mln zł środki pochodzące z Unii Europejskiej. Projekt będzie realizowany w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).

- Wierzę, że rok 2025 będzie przełomowy. Zależy nam na tym, żeby gospodarka opierała się na wiedzy i była konkurencyjna. Jeśli myślimy o tym, by transformacja się powiodła, przemysł musi coraz bliżej współpracować z nauką. Politechnika Śląska należy do uczelni z największym potencjałem naukowym w Polsce. Chcemy, by młodzi ludzie kształcili się w nowoczesnych warunkach, wykorzystywali swój potencjał w atrakcyjnych miejscach pracy, a dzięki temu budowali silną i konkurencyjną gospodarkę – podkreślił prof. Marek Gzik, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W ramach projektu Centrum Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych w Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku powstaną cztery komponenty: Centrum Kompetencji Odnawialnych Źródeł Energii i Technologii Wodorowych, Laboratorium Technologii Wodorowych, Laboratorium Eko-Dom Energia oraz Mobilne Laboratorium Diagnostyki Paneli Fotowoltaicznych.

- To szansa dla Rybnika na realne przejście od Rybnickiego Okręgu Węglowego do Rybnickiego Okręgu Wodorowego. Fundusze europejskie pozwalają zrealizować te ambitne cele. Samorząd może współtworzyć i towarzyszyć tym, którzy te idee wcielają w życie – podkreślał prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Celem realizacji projektu jest wsparcie badawczo-rozwojowe procesu sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim, zmierzającego do osiągnięcia celów UE w dziedzinie energii i klimatu. Badania nad warunkami produkcji, magazynowania i wykorzystania na skalę przemysłową taniej, zeroemisyjnej energii z OZE, w tym „zielonego wodoru” mają kluczowe znaczenie dla transformacji gospodarki regionu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

Pod ziemią bez kompromisów. Jak zmienia się bezpieczeństwo pracy w kopalniach PKW

Nie ma dziś bezpiecznego i wydajnego górnictwa bez ciągłej modernizacji infrastruktury, maszyn i systemów pracy. Choć ryzyka wpisanego w pracę pod ziemią nie da się całkowicie wyeliminować, nowoczesne technologie pozwalają skutecznie ograniczać jego skalę i poprawiać warunki pracy załogi. Z tego założenia wychodzi Południowy Koncern Węglowy, realizując działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę warunków pracy oraz efektywności wydobycia.