Rybnik i spółki energetyczne z listem intencyjnym ws. bezpieczeństwa energetycznego

1629356207 6

fot: PGE GiEK

Współpraca zakłada realizację działań z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej

fot: PGE GiEK

Samorząd Rybnika podpisał w poniedziałek ze spółkami energetycznymi list intencyjny ws. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i cieplnego miasta. To następstwo perspektywy wyłączenia bloków konwencjonalnych Elektrowni Rybnik.

Uruchomienie w Rybniku gazowego bloku o mocy 880 MW planowane jest przez PGE na przełomie 2026 i 2027 r. Natomiast, po uzgodnieniach PGE, PSE i ministerstwa aktywów, w grudniu 2024 r. czas pracy bloków węglowych został wydłużony - dwa bloki mają pracować do końca czerwca 2026 r., a dwa kolejne do 2027 r.

Jak podali w poniedziałek sygnatariusze listu: grupa PGE, miasto Rybnik, Orlen Termika i PGNiG Termika, ma on otwierać drogę do współpracy krajowych spółek przy realizacji strategicznych inwestycji w sektorze energetycznym i ciepłowniczym na terenie aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej, ze szczególnym uwzględnieniem Rybnika.

“To kolejny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu, w tym ciągłości dostaw energii i ciepła dla odbiorców z Rybnika“ - zaznaczono w rozesłanej przez strony wspólnej informacji prasowej.

List intencyjny ma wyznaczać ramy szerokiej współpracy, której kluczowym elementem będzie wybór optymalnej technologii wytwarzania ciepła dla Rybnika po planowanym wyłączeniu z eksploatacji starych bloków węglowych Elektrowni Rybnik.

Dodatkowo partnerzy mają przeprowadzić szczegółowe analizy dotyczące możliwości wykorzystania terenów aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej pod przyszłą działalność energetyczną.

Jak zaznaczył cytowany w informacji prezydent Rybnika Piotr Kuczera, już dzisiaj odpady kaloryczne nie mogą być składowane na wysypiskach. Dostarczane są głównie do cementowni i innych ciepłowni, co generuje koszty ich transportu i przetwarzania.

- W dłuższej perspektywie zależy mi na takim zagospodarowaniu tego surowca, aby z jednej strony zapewnić stabilność dostaw ciepła dla mieszkańców Rybnika, a z drugiej utrzymać, a nawet obniżyć ceny zagospodarowania frakcji kalorycznej odpadów. Nowoczesna niskoemisyjna energetyka wykorzystująca paliwa alternatywne to niższe koszty życia mieszkańców - wskazał Kuczera.

Wiceprezes PGE Maciej Górski podkreślił, że dzięki podpisanemu porozumieniu w ciągu 18 miesięcy wypracowany zostanie wspólnie z miastem i grupą Orlen optymalny model produkcji i dostaw ciepła, który w rezultacie umożliwi docelową integrację lokalnego systemu ciepłowniczego.

- Niezależnie już za półtora roku w Rybniku oddamy do użytku największy i najsprawniejszy blok gazowo-parowy w Polsce o mocy 882 MW, który w szczególności będzie zapewniał usługi elastyczności dla operatora sieci przesyłowej - potwierdził Górski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.