Rybnik: 2 mln zł na na likwidację 100 pieców kaflowych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od 2012 r. w Krakowie zlikwidowano blisko 3,2 tys. pieców węglowych i 1 tys. 150 kotłowni

fot: Andrzej Bęben/ARC

2 mln zł przeznaczy Rybnik dodatkowo na likwidację 100 pieców kaflowych w czterech należących do zasobu miasta budynkach. Usunięciu nieekologicznych źródeł ciepła towarzyszyć będzie podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej i ich modernizacja.

- Wszyscy pamiętamy początek roku, kiedy zanieczyszczenie powietrza osiągnęło niespotykane dotąd poziomy, a w mieście nie dało się oddychać. Pamiętamy dni, kiedy nie wychodziliśmy z domu, kiedy szkoły i przedszkola w trosce o bezpieczeństwo dzieci zawieszały zajęcia, a placówki opieki zdrowotnej przyjmowały o 30 proc. więcej niż zwykle pacjentów, skarżących się m.in. na problemy z oddychaniem i krążeniem. Wszyscy o tym pamiętamy i wiemy, że nie można czekać na kolejny, dramatyczny w skutkach dla naszego zdrowia, sezon grzewczy - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Rybniku prezydent miasta Piotr Kuczera.

Kompleksowymi działaniami termomodernizacyjnymi objęte zostaną budynki miejskie przy ul. Zgrzebnioka 4 i Zebrzydowickiej 2 w dzielnicy Maroko-Nowiny oraz przy ul. Morcinka 9 i 13 w Niewiadomiu.

Jak zaznaczył prezydent miasta, ogromną popularnością cieszy się miejski program dopłat dla mieszkańców na działania związane z modernizacją systemów grzewczych, termomodernizacją budynków oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. W ramach tegorocznego naboru - zakończonego już z uwagi na ogromne zainteresowanie - złożono 485 wniosków, na realizację których przeznaczono ponad 5 mln zł. Do połowy marca podpisano z mieszkańcami już 287 umów na ponad 3,4 mln zł.

Również rada miasta zajęła wspólne stanowisko w związku ze smogiem i wystosowała apel do rządu RP w sprawie wprowadzenia regulacji prawnych mających na celu poprawę jakości powietrza.

Środki na dodatkowe działania miasta w zakresie ochrony jakości powietrza i zdrowia mieszkańców Rybnika wygospodarowane zostały m.in. z budżetu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, z budżetu inwestycyjnego urzędu miasta oraz z puli przeznaczonej na organizację letniego festiwalu muzycznego Music&Water, który w tym roku się nie odbędzie. Dużą imprezę muzyczną pod hasłem "Rybnik, maj, bzy i ty" władze miasta planują za to w maju.

Na początku stycznia tego roku w niektórych miejscowościach woj. śląskiego normy zanieczyszczenia powietrza były przekroczone o kilkaset, a nawet o rekordowe 1500 proc. Władze Rybnika i Częstochowy wprowadziły wtedy bezpłatną komunikację miejską, w Rybniku zawieszono też zajęcia w szkołach. Bezpłatną komunikację oferowały też czasowo Koleje Śląskie i KZK GOP - największy organizator komunikacji publicznej w konurbacji katowickiej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.