Ryanair: chcą otworzyć w nową bazę w Gdańsku

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Ryanair to obecnie największy przewoźnik lotniczy w Europie

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Linia lotnicza Ryanair ogłosiła we wtorek, że w październiku uruchomi swoją bazę w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Zdaniem władz portu, dla lotniska oznacza to większą częstotliwość połączeń lotniczych oraz dogodniejsze godziny rejsów.

Zastępca dyrektora ds. rozwoju połączeń Ryanair, Niell O'Connor poinformował podczas konferencji prasowej we wtorek w Gdańsku, że nowa baza zostanie uruchomiona w październiku br. Podał, że w związku z tym przewoźnik zainwestuje w Gdańsku 90 mln dolarów.

Od października w Gdańsku będzie stacjonował jeden samolot. Dzięki nowej bazie, trzy dotychczas sezonowe, letnie połączenia, z Gdańska do Birmingham Leeds, Bradford i Warszawy Modlin będą całoroczne. Przewoźnik zakłada, że dzięki zwiększeniu liczby połączeń liczba pasażerów obsługiwanych z Gdańska wzrośnie z obecnych 500 do 700 tys. rocznie. Tygodniowo przewoźnik ma wykonywać 94 loty, o 40 więcej niż obecnie.

Baza w Gdańsku jest trzecią bazą Ryanair w Polsce (po Wrocławiu i Krakowie) i 66 w Europie. Linie obsługują z Gdańska 13 tras.

Prezes Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Tomasz Kloskowski powiedział PAP, że otwarcie bazy przez przewoźnika to "olbrzymi krok rozwojowy dla lotniska". Wyjaśnił, że przewoźnik posiadający swoją bazę w porcie łatwiej może uruchomiać nowe połączenia z danego portu. Wyraził nadzieję, że "baza będzie przyczynkiem do uruchomienia połączeń z Gdańska na południe Europy". Poinformował, że obecnie średnio co piąty pasażer lotniska jest obsługiwany przez Ryanair.

Kloskowski wyjaśnił, że baza przewoźnika oznacza, że ma on swój samolot operujący z danego portu, są tu wymieniane załogi i posiada też obsługę techniczną. - Tworzy się takie małe przedsiębiorstwo, bo linie m.in. muszą wynająć pomieszczenia i zatrudnić personel - dodał.

W gdańskim porcie lotniczym swoją bazę ma też Wizzair. Stacjonują w niej na stałe cztery samoloty. Węgierski przewoźnik oferuje z Gdańska połączenia do 23 portów. W Gdańsku nocują także samoloty Eurolotu, SAS-u i Lufthansy.

W pierwszym kwartale 2014 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył ponad 590 tys. pasażerów, co oznacza 3,5 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

W sezonie letnim w ruchu regularnym z Gdańska można polecieć do ponad 50 portów, w tym m.in.: Amsterdamu, Barcelony, Bergen, Berlina, Birmingham, Bristolu, Brukseli, Cork, Dortmundu, Dublina, Dubrownika, Edynburga, Frankfurtu, Helsinek, Kopenhagi, Krakowa, Leeds Bradford, Liverpoolu, Londyn Stansted, Lublina, Malmoe-Sturup, Manchesteru, Modlina, Monachium, Oslo, Pizy, Rzymu, Splitu, Turku, Warszawy, Wrocławia, Zadaru i Zurychu.

W ruchu czarterowym w sezonie letnim loty odbywać się będą z Gdańska do m.in.: Antalayi, Barcelony, Bodrum, Rodos, Dubrovnika, Heraklionu, Hurghady, Korfu, Madery, Monastiru, Palma de Mallorca, Pafos, Salonik, Sharm al Sheik, Teneryfy i Warny.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.